Zaloguj
Reklama

Wody płodowe - zbyt mała ilość

Kobieta
Fot. ojoimages
Kobieta
(4)
Reklama

Objętość płynu owodniowego poniżej 200 ml lub całkowity brak wód płodowych.

Wody płodowe - Objawy i przebieg

Objętość wód płodowych poniżej 200 ml. określa się mianem małowodzia. Niedobór lub brak wód stanowi duże zagrożenie dla dalszego rozwoju i życia płodu. Patologia ta powstaje w wyniku niedostatecznego wytwarzania lub też przedwczesnego odpłynięcia. Może być spowodowana wadami nerek u płodu oraz nieprawidłowościami czynności owodni lub też łożyska. W przypadku małowodzia płody są zazwyczaj dystroficzne czyli o niższej masie urodzeniowej aniżeli wynika to z wieku ciążowego. Bardzo często zdarza się również wewnątrzmaciczne obumarcie płodu. Małowodzie częściej zdarza się u ciężarnych z ciężką gestozą, chorobą naczyń lub nerek.
 
Należy wziąć pod uwagę fakt, iż po 38 tygodniu ciąży ilość wód płodowych w ciąży się zmniejsza i nie stanowi to żadnej patologii. Wśród objawów małowodzia można wymienić: zbyt mały obwód brzucha, nie odpowiadający wiekowi ciążowemu, zbyt mały przyrost masy ciała. Przy małowodziu istnieje możliwość wykonania zabiegu tzw. amnioinfuzji czyli zwiększenia objętości płynu owodniowego poprzez podanie go do jamy owodni.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Jeżeli kobieta zauważa zbyt mały przyrost masy ciała, obwód brzucha powiększa się minimalnie lub ma obfite upławy powinna się zgłosić do lekarza. Konieczne będzie zdiagnozowanie prawidłowości przebiegu ciąży. Lekarz wykona badanie Usg sprawdzając w jego trakcie wiek ciążowy oraz ilość wód płodowych.

Konieczne jest również zdiagnozowanie przez lekarza czy wypływająca wydzielina z pochwy to upławy czy też wody płodowe. Po ustaleniu odpowiedniego rozpoznania zostaną podjęte decyzje co do dalszego postępowania leczniczego.

Wody płodowe - Leczenie

Warto by każda kobieta będąca w ciąży znała podstawy fizjologii ciąży. Będzie mogła wtedy obserwować zmiany zachodzące w poszczególnych okresach ciąży i wcześnie zauważyć jej nieprawidłowości jak np. nadmierne lub zbyt powolne powiększanie się brzucha niewspółmierne do wieku ciążowego.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze