Zaloguj
Reklama

Żylaki w ciąży - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Problemy z żylakami
Fot. ojoimages
Problemy z żylakami
(4)
Reklama

Odcinki nadmiernie rozdętych żył z powodu nieprawidłowego funkcjonowania lub uszkodzenia zastawek żylnych.

Objawy i przebieg żylaków w ciąży

W ciąży znacznie wzrasta ilość krwi krążącej jak również zmianie ulega ciśnienie w żyłach kończyn dolnych i macicy. Zwiększa się również poziom progesteronu, który w znacznym stopniu wpływa na zmniejszenie sprężystości ścian żył. W czasie ciąży na skutek ucisku powiększającej się macicy przepływ żylny jest znacznie utrudniony. Wszystkie te zmiany następujące w organizmie kobiety ciężarnej mogą nieść zwiększone ryzyko powstania żylaków. Mogą się one pojawić bez względu na czas trwania ciąży.
 
Najczęściej żylaki pojawiają się na kończynach dolnych, wargach sromowych i w pochwie oraz odbycie jako tzw. hemoroidy. Bardziej narażone na ich wystąpienie w ciąży są kobiety, u których w rodzinie zdarzały się żylaki ponieważ istnieje dziedziczna predyspozycja do ich powstawania. Zwiastunem żylaków mogą być pojawiające się tzw. pajączki czyli siateczka uwidocznionych żyłek. Później mogą pojawić się niebieskosine pręgi dające bardzo nieprzyjemne dolegliwości tj. bolesność, pieczenie czy obrzęki. Niekiedy żylaki prócz doznań estetycznych nie dają żadnych dolegliwości.
 
Jeżeli żylaki zostaną zaniedbane mogą stać się przyczyną powstania zakrzepowego zapalenia żył.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć żylaki w ciąży

W przypadku, gdy dolegliwości związane z powstaniem żylaków staną się bardzo dokuczliwe, ból nasili się a uczucie „ciężkich nóg” nie ustępuje należy skontaktować się z lekarzem. W przypadku, gdy choroby żył występują w rodzinie kobieta planująca ciąże powinna zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia badania oceniającego przepływ żylny i ewentualnego leczenia w celu ograniczenia ryzyka wystąpienia żylaków oraz powikłań zatorowo-żylakowych w czasie trwania ciąży.

Leczenie żylaków w ciąży

Jeżeli u kobiety ciężarnej istnieje ryzyko wystąpienia żylaków lub też już się one pojawiły powinna stosować pończochy przeciwżylakowe. Najlepiej jeżeli staną się one podstawą jej garderoby już od pierwszych miesięcy ciąży. W celu usprawnienia przepływu krwi w kończynach kobiety ciężarne powinny prowadzić aktywny tryb życia i unikać długiego przebywania w pozycji stojącej lub siedzącej. Codzienne spacery oraz odpowiednia gimnastyka znacznie ulepszą krążenie żylne. W czasie wypoczynku należy starać się by nogi ułożone były nieco wyżej.
 
Należy również zadbać o odpowiednią dietę. Powinna ona być bogata w produkty zawierające dużą ilość błonnika oraz witamin. Szczególnie witaminy C oraz PP. Dieta pozwoli na zmniejszenie ryzyka rozwoju choroby oraz utrzymanie odpowiedniej masy ciała, mającej ogromny wpływ na cały układ krążenia. Istnieje wiele rodzajów maści, kremów czy też tabletek zmniejszających dolegliwości związane z żylakami.
 
Pomimo tego, iż większość z nich jest dostępna bez recepty, kobieta ciężarna nie powinna ich stosować bez konsultacji z lekarzem. Najczęściej stosuje się preparaty pochodzenia naturalnego. Zawierają one wyciągi z kasztanowca i rutyny.
Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze