Zaloguj
Reklama

Świnka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Chore dziecko
Fot. medforum
Chore dziecko
(3)
Reklama

Świnka czyli nagminne zapalenie przyusznic to wirusowa choroba zakaźna wieku dziecięcego, której głównym objawem jest powiększenie i ból w obrębie ślinianek, najczęściej przyusznych. Choroba zwykle dotyczy dzieci w wieku 5-15 lat oraz mężczyzn w wieku poborowym.

Objawy i przebieg świnki

Okres wylęgania wirusa świnki trwa ok. 2-3 tygodnie. Zakaźność choroby występuje ok. 6 dni przed pojawieniem się objawów i utrzymuje się do ok. 9 dnia po ich wystąpieniu.

Charakterystycznym objawem jest obrzęk i bolesność ślinianki zwykle przyusznej. Obrzęk może narastać w ciągu 2-3 dni. Po 1-2 dobach czasem dołącza się obrzęk drugiej ślinianki.

Okolica zmienionej zapalnie ślinianki jest obrzęknięta, spoista, bolesna, twarda lub ciastowata, skóra nad nią może być ucieplona, ale nie ulega zaczerwienieniu.

Objawom zwykle towarzyszy wysoka gorączka do 39-40 stopni, która litycznie spada w ciągu 3-4 dni.

Innymi objawami, jakie mogą towarzyszyć są:

  • zaburzenie wydzielania śliny,
  • kwaśność,
  • suchość w ustach,
  • bolesność przy otwieraniu jamy ustnej, żuciu.

Choroba zwykle ustępuje bez powikłań w ciągu 7-9 dni. Przechorowanie pozostawia trwałą odporność.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć świnkę

Do lekarza należy udać się w każdym przypadku wystąpienia objawów. Lekarz wykluczy inne możliwe przyczyny powiększenia ślinianki np. zapalenie opon mózgowo - rdzeniowych.

Leczenie świnki

Stosuje się tylko leczenie objawowe (leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe), dietę lekkostrawną; antybiotyki nie są skuteczne, gdyż jest to choroba wirusowa.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Ćwiczenia z pediatrii, pod red. M.Korzon,
  2. Gdańsk 2003 Choroby zakaźne i pasożytnicze, Z. Dziubek, PZWL 2003
  3. portal: pediatria.mp.pl

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze