Zaloguj
Reklama

Świnka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Katar, przeziębienie u dziecka
Fot. ojoimages
Katar, przeziębienie u dziecka
(5)
Reklama

Nagminne zapalenie przyusznic – inaczej świnka, to zakaźna choroba wirusowa występująca w wieku dziecięcym, charakteryzująca się obrzękiem i bolesnością ślinianek, najczęściej przyusznej. Zazwyczaj przebiega z podwyższoną temperaturą. W większości przypadków przebiega łagodnie nie pozostawiając następstw.

Objawy i przebieg świnki

U niektórych dzieci może dojść do powikłań, do których zaliczamy:

  1.  zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (o stosunkowo łagodnym przebiegu), 
  2. zapalenie najądrzy i jąder (jeśli świnka wystąpi po okresie dojrzewania może prowadzić do niepłodności), 
  3. zapalenie trzustki, 
  4. uszkodzenie nerwu słuchowego (mogące prowadzić do zwykle jednostronnej utraty słuchu). 

W rzadkich przypadkach dochodzi do:

  • zapalenia jajników,
  • tarczycy
  • stawów.

Powikłania świnki występują najczęściej na początku choroby, wraz z pojawieniem się obrzęku ślinianki.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć świnkę

Pilnej konsultacji z lekarzem wymaga dziecko, u którego stwierdzono objawy świnki oraz dodatkowo występują: 1. wymioty, bóle głowy, zaburzenia świadomości lub 2. pojawił się ból i obrzęk jądra, lub 3. silny ból górnej części brzucha i nasilone wymioty.

Leczenie świnki

Leczenie świnki jest objawowe, natomiast w przypadku podejrzenia powyższych powikłań należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Profilaktyka polega na izolacji dziecka chorego na świnkę przez 21 dni. Ze względu na ryzyko powikłań świnki zalecane jest szczepienie wszystkich zdrowych dzieci w 13 miesiącu życia szczepionką potrójną – skierowaną przeciwko odrze, śwince i różyczce. Natomiast w 7 roku życia, kiedy zgodnie z kalendarzem szczepimy tylko przeciwko odrze, zaleca się aby we własnym zakresie kupić szczepionkę potrójną, taką jak w 13 miesiącu zycia i zabezpieczyć dziecko ponownie.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze