Zaloguj
Reklama

Świerzb - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Płaczące dziecko
Fot. medforum
Płaczące dziecko
(4)
Reklama

Jest to zakaźna choroba skóry wywołana przez roztocze (Sarcoptes scabiei). Do zakażenia dochodzi przez kontakt bezpośredni z chorym lub przez odzież i bieliznę pościelową.

Objawy i przebieg świerzbu

Silnie swędząca wysypka umiejscowiona głównie w przestrzeniach międzypalcowych, na nadgarstkach, łokciach, kostkach, pośladkach, pępku, pachwinach, na narządach płciowych, brodawkach sutkowych i w dołach pachowych. U niemowląt bardzo typowe jest pojawianie się zmian na podeszwach stóp.

Zmiany o typie bąbli lub grudek, pęcherzyków, z charakterystycznymi norami. Swędzenie pojawia się najcześciej w nocy, po rozgrzaniu dziecka w łóżku. Nasilone swędzenie powoduje intensywne drapanie się, co może doprowadzić przy nieodpowiedniej higienie do nadkażenia bakteryjnego i pogorszenia stanu skóry.

Zmiany skórne wymagają różnicowania z alergicznym zapaleniem skóry, ospą wietrzną, zmianami na skórze w przebiegu chorób wirusowych lub po lekach.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć świerzb

Zauważysz na skórze swojego dziecka, szczególnie na dłoniach i między palcami, zmiany zapalne, które swędzą i powodują drapanie głównie po położeniu się do łóżka.

Leczenie świerzbu

Nie powinno być stosowane. Świerzb jest chorobą wysoce zakaźną i zawsze powinien być leczony odpowiednimi środkami, dostępnymi tylko na receptę.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Dworkin P.: „Pediatria” 1993.
  2. Nelson.: Podręcznik pediatrii. 1999

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze