Zaloguj
Reklama

Ostra biegunka u dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Badanie gardła
Fot. ojoimages
Badanie gardła
(5)
Reklama

Saccharomyces boulardii jest szczepem zaliczanym do probiotyków. Na naszym rynku jest on składnikiem dostępnego bez recepty preparatu pod nazwą Enterol. Głównym wskazaniem do jego stosowania jest profilaktyka i leczenie biegunki u dzieci.

Objawy i przebieg ostrej biegunki u dzieci

Według stanu na początek roku 2007 w piśmiennictwie istnieje 5 poprawnych metodycznie badań kontrolowanych z randomizacją, oceniających skuteczność suplementacji szczepem Saccharomyces boulardii u dzieci z ostrą biegunką. Wykazano, że stosowany w leczeniu dodatek Saccharomyces boulardii znamiennie skraca czas trwania ostrej biegunki (średnio o 1,1 dnia).

Można stwierdzić, że istnieją dane potwierdzające korzyści kliniczne ze stosowania Saccharomyces boulardii u dzieci z ostrą biegunką. Obok szczepu Lactobacillus GG (LGG), Saccharomyces boulardii jest drugim najlepiej zbadanym probiotykiem o udokumentowanej skuteczności w leczeniu ostrej biegunki u dzieci.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć ostrą biegunkę u dzieci

W przypadku występowania u dziecka ostrej biegunki, lub przy doustnym stosowaniu antybiotyku zagrażającego powikłaniami ze strony przewodu pokarmowego, skonsultuj się ze swoim lekarzem w sprawie ewentualnego dodatkowego podawania probiotyku.

Leczenie ostrej biegunki u dzieci

Preparaty probiotyków są dostępne bez recepty i ich wybór często pozostaje w gestii pacjenta. Pamiętaj, że pomiędzy probiotykami istnieją zasadnicze różnice w udokumentowanej skuteczności leczenia różnych stanów chorobowych. W leczeniu ostrej biegunki najlepszą skuteczność mają dwa szczepy: Lactobacillus GG (Dicoflor, Floridral, Idoform Kid) oraz Saccharomyces boulardii (Enterol). Ważne jest też stosowanie odpowiednio wysokiej dawki, aby uzyskać pełny efekt leczniczy.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze