Zaloguj
Reklama

Różyczka - wysypkowa choroba dziecięca - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Badanie dziecka
Fot. ojoimages
Badanie dziecka
(5)
Reklama

Różyczka to częsta wirusowa choroba wieku dziecięcego. Różyczka dotyczy głównie dzieci starszych i młodzieży.

Objawy i przebieg różyczki

Okres wylęgania wirusa wynosi ok. 2-3 tygodnie. Okres zakaźności przypada na ok. 7 dni przed do 8 dni po ujawnieniu się zakażenia (łącznie ok 14 dni). Przed wysypką mogą pojawić się objawy nieżytowe, bolesne powiększenie węzłów chłonnych (charakterystyczne są powiększone węzły karkowe, potyliczne i węzły w tylnej części szyi).

Później pojawia się (choć nie zawsze) wysypka o charakterze plamisto – grudkowym, na początku na twarzy i szybko rozchodzi się na całe ciało, znika po 2-3 dniach bez pozostawiania przebarwień i blizn; czasem występuje łuszczenie skóry i niewielki świąd. Wysypce może towarzyszyć podwyższona nieznacznie temperatura lub stan podgorączkowy.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć różyczkę

W każdym przypadku podejrzenia różyczki trzeba zgłosić się do lekarza.

Leczenie różyczki

Różyczka nabyta zwykle ustępuje samoistnie bez pozostawiania trwałych następstw. Mogą wystąpić przemijające zapalenie stawów, skaza krwotoczna małopłytkowa oraz bardzo rzadko zapalenie mózgu o łagodnym przebiegu. Różyczka jest chorobą, której leczenie jest wyłącznie objawowe.

W zależności od wskazań pomocne mogą być leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, a w razie powikłań stawowych także glikokortykosteroidy, w razie skazy krwotocznej preparaty uszczelniające naczynia . Antybiotyki nie są skuteczne, gdyż jest to choroba wywołana przez wirusy.

Skuteczną i stosowaną metodą profilaktyki są szczepienia ochronne. Szczepienie przeciwko różyczce należy do obowiązkowych i wykonuje się je najczęściej razem ze szczepieniem przeciwko odrze, śwince (szczepionka żywa MMR) po 12 miesiącu życia . Istotna jest także izolacja chorych do 7 dni po wystąpieniu osutki.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Kompendium chorób wewnętrznych pod red. p. Gajewskiego, na podst. Interny Szczeklika 2012
  2. Ćwiczenia z pediatrii, pod red. M.Korzon, Gdańsk 2003 Choroby zakaźne i pasożytnicze, Z. Dziubek, PZWL 2003

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze