Zaloguj
Reklama

Różyczka - wysypkowa choroba dziecięca

Badanie dziecka
Fot. ojoimages
Badanie dziecka
(5)
Reklama

Różyczka to częsta wirusowa choroba wieku dziecięcego. Różyczka dotyczy głównie dzieci starszych i młodzieży.

Różyczka - Objawy i przebieg

Okres wylęgania wirusa wynosi ok. 2-3 tygodnie. Okres zakaźności przypada na ok. 7 dni przed do 8 dni po ujawnieniu się zakażenia (łącznie ok 14 dni). Przed wysypką mogą pojawić się objawy nieżytowe, bolesne powiększenie węzłów chłonnych (charakterystyczne są powiększone węzły karkowe, potyliczne i węzły w tylnej części szyi).

Później pojawia się (choć nie zawsze) wysypka o charakterze plamisto – grudkowym, na początku na twarzy i szybko rozchodzi się na całe ciało, znika po 2-3 dniach bez pozostawiania przebarwień i blizn; czasem występuje łuszczenie skóry i niewielki świąd. Wysypce może towarzyszyć podwyższona nieznacznie temperatura lub stan podgorączkowy.

Różyczka - Kiedy udać się do lekarza

W każdym przypadku podejrzenia różyczki trzeba zgłosić się do lekarza.

Różyczka - Leczenie

Różyczka nabyta zwykle ustępuje samoistnie bez pozostawiania trwałych następstw. Mogą wystąpić przemijające zapalenie stawów, skaza krwotoczna małopłytkowa oraz bardzo rzadko zapalenie mózgu o łagodnym przebiegu. Różyczka jest chorobą, której leczenie jest wyłącznie objawowe.

W zależności od wskazań pomocne mogą być leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, a w razie powikłań stawowych także glikokortykosteroidy, w razie skazy krwotocznej preparaty uszczelniające naczynia . Antybiotyki nie są skuteczne, gdyż jest to choroba wywołana przez wirusy.

Skuteczną i stosowaną metodą profilaktyki są szczepienia ochronne. Szczepienie przeciwko różyczce należy do obowiązkowych i wykonuje się je najczęściej razem ze szczepieniem przeciwko odrze, śwince (szczepionka żywa MMR) po 12 miesiącu życia . Istotna jest także izolacja chorych do 7 dni po wystąpieniu osutki.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Kompendium chorób wewnętrznych pod red. p. Gajewskiego, na podst. Interny Szczeklika 2012
  2. Ćwiczenia z pediatrii, pod red. M.Korzon, Gdańsk 2003 Choroby zakaźne i pasożytnicze, Z. Dziubek, PZWL 2003

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze