Zaloguj
Reklama

Szczepienie na rotawirusy - czy szczepionka jest skuteczna i bezpieczna?

Autorzy: lek. Agnieszka Kwiecień, specjalista medycyny rodzinnej
Strzykawka
Fot. medforum
Strzykawka
(3)
Reklama

Od paru lat na rynku dostępne są szczepionki przeciwko rotawirusom. Ich skuteczność i bezpieczeństwo były sprawdzane w poważnych badaniach klinicznych.

Szczepienie na rotawirusy - Objawy i przebieg

Badania kliniczne, wykonywane na populacji dzieci urodzonych o czasie, wykazały bardzo wysoką skuteczność szczepionki w zapobieganiu zachorowaniom (łącznie około 74%), a w szczególności - niemal 100% skuteczność w zapobieganiu zachorowaniom ciężkim, wymagającym hospitalizacji. Nie wykazano różnic w skuteczności szczepionek przeciw rotawirusom przy ich jednoczesnym stosowaniu z innymi szczepionkami, w tym szczepionkami skojarzonymi. Także rodzaj karmienia (naturalne lub sztuczne) nie wpływał na efekt szczepienia.

Dosyć ograniczone są dane dotyczące szczepień u dzieci urodzonych przed 37 tygodniem ciąży, ale dostępne wyniki na małych grupach dzieci urodzonych w przedziale 25-36 tydzień ciąży, sugerują skuteczność na poziomie około 70%, czyli podobną jak w grupie dzieci donoszonych.

Ocena działań ubocznych została dokonana w dużych badaniach populacyjnych obejmujących grupy nawet ponad 70.000 dzieci. Nie wykazano zwiększonej częstości wgłobień jelit, ani innych poważnych objawów ubocznych. Dotyczy to zarówno badań w grupie dzieci donoszonych jak i u wcześniaków. Najczęstsze objawy uboczne po szczepieniu to rozdrażnienie dziecka i przejściowy brak apetytu, jak również (rzadziej) łagodna biegunka, wzdęcie brzucha lub zwracanie pokarmu.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Aktualnie większość światowych grup ekspertów, na czele z amerykańskim AAP (American Academy of Pediatrics), zaleca stosowanie szczepienia przeciwko rotawirusom jako rutynowego szczepienia dla każdego zdrowego niemowlęcia.

Uzasadnieniem do takiego stanowiska jest: duża skuteczność szczepienia, bezpieczeństwo stosowania szczepionki oraz wyraźne korzyści zdrowotne i ekonomiczne w populacjach objętych powszechnymi szczepieniami.

W Polsce szczepionka przeciw rotawirusom nadal nie jest refundowana w ramach tzw. szczepień obowiązkowych, ale jeżeli Twoje dziecko jest w wieku poniżej 12 tygodni i masz możliwości finansowe zakupienia szczepionki przeciwko rotawirusom, skontaktuj się ze swoim lekarzem pediatrą lub lekarzem rodzinnym.

Szczepienie na rotawirusy - Leczenie

Leczenia domowego nie ma.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Prevention of Rotavirus Disease: Guidelines for Use of Rotavirus Vaccine. American Academy of Pediatrics, Committee on Infectious Diseases. Pediatrics, Vol. 119, Number 1, January 2007, 171-179.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze