Zaloguj
Reklama

Refluks żołądkowo-przełykowy u niemowląt i dzieci do 2 roku życia (GERD) - żywienie i zalecenia

Niemowlę
Fot. ojoimages
Niemowlę
(4)
Reklama

Refluks żołądkowo-przełykowy polega na przedostawaniu się treści pokarmowej do przełyku. Jest to proces fizjologiczny występujący kilkukrotnie w ciągu doby u zdrowych niemowląt, dzieci i dorosłych. Czasem u niemowląt występuje tzw. fizjologiczny refluks, który przemija samoistnie do ok. 14 miesiąca życia.

Choroba refluksowa przełyku GERD- gastroesophageal reflux disease- polega na przedostawaniu się treści pokarmowej do przełyku oraz zmian histologicznch przełyku.

Refluks żołądkowo-przełykowy - Objawy i przebieg

Do typowych objawów u niemowląt zalicza się:

  • ulewania,
  • problemy z jedzeniem,
  • słaby przyrost masy ciała,
  • nawracające infekcje dróg oddechowych.

Diagnozę potwierdza się pH-metrią i endoskopią. Refluks żołądkowo – przełykowy może być przyczyną awersji do jedzenia i niskiego wzrostu u małych dzieci.

 

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

W każdym przypadku wystąpienia wymiotów z żółcią lub krwią, trudności w oddychaniu, braku przyrostu masy ciała należy skontaktować się z lekarzem.

Refluks żołądkowo-przełykowy - Leczenie

U niemowląt i dzieci do 2 roku życia należy unikać przekarmiania. Jeśli dziecko karmione jest mieszanką mleczną można zastosować zagęstniki takie jak :  1 łyżkę stołową płatków ryżowych na 30 ml mieszanki. Można spróbować wprowadzić mieszankę hipoalergiczną.

Do 30 minut po posiłku dziecko nie powinno zasypiać. Należy unikać ciasnych pieluch, elastycznych ściągaczy, które dodatkowo mogą uciskać żołądek oraz ekspozycji na dym.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Algorytmy żywienia dzieci, J. Jeszka, M.Krawczyński, Elsevier 2013

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze