Zaloguj
Reklama

Refluks żołądkowo-przełykowy u dzieci w wieku 2-12 lat (GERD) - żywienie i zalecenia

Dziecięce zabawy
Fot. ojoimages
Dziecięce zabawy
(4)
Reklama

Refluks żołądkowo przełykowy polega na zarzucaniu treści pokarmowej do przełyku, wskutek zmniejszonego napięcia zwieracza dolnego przełyku. Choroba refluksowa przełyku GERD - to przedostawanie się treści pokarmowej do przełyku, powodujące objawy kliniczne i zmiany histologiczne przełyku.

Refluks żołądkowo-przełykowy - Objawy i przebieg

Objawami u dzieci mogą być różnorodne w zależności od wieku. U starszych dzieci dominują takie jak:

  • zgaga,
  • odynofagia (ból przy połykaniu),
  • nawracające infekcje oddechowe (też u małych dzieci),
  • osłabiony apetyt (też u małych dzieci),
  • słaby przyrost masy ciała.

Należy pamiętać, refluks żołądkowo – przełykowy może być przyczyną niechęci do jedzenia i niskiego wzrostu u dzieci.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Do lekarza koniecznie trzeba się wybrać, gdy wystąpią niepokojące objawy. Zalicza się do nich m.in. wymioty podbarwione żółcią lub krwią, utrudnione połykanie, ból przy połykaniu albo trudności w oddychaniu.

Refluks żołądkowo-przełykowy - Leczenie

U dzieci od 2 do 18 roku życia celem zapobiegnięcia refluksowi żołądkowo – przełykowemu należy odpowiednio zmodyfikować dietę. Posiłki powinny być o mniejszej objętości, ale za to częściej, by nie rozciągać nadmiernie żołądka.

Wykluczyć z jadłospisu trzeba produkty nasilające refluks:

  • ostre przyprawy,
  • unikać słodzonych napojów,
  • czekolady,
  • pokarmów z dużą zawartością tłuszczu – m.in. hamburgerów, frytek.

Nie powinno także spożywać się potraw z duża zawartością kwasów organicznych (nasilają zgagę) – jak cytrusy, kiszone ogórki, przetwory pomidorowe. Przed zaśnięciem ostatni posiłek najlepiej zjeść ok. 2-3 godziny przed.

Dziecko podczas snu powinno mieć uniesioną pod kątem ok. 30 stopni. Dzieci z refluksem nie powinny uprawiać wysiłku fizycznego bezpośrednio po jedzeniu, co może skutkować cofaniem się pokarmu do przełyku. Do zaleceń nalezą także unikanie alkoholu, tytoniu, utrzymywanie prawidłowej masy ciała.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Algorytmy żywienia dzieci, J. Jeszka, M.Krawczyński, Elsevier 2013

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze