Zaloguj
Reklama

Przewlekłe wymioty w ciąży - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Ból brzucha u kobiet
Fot. Pantherstock
Ból brzucha u kobiet
(4)
Reklama

Przewlekłe nudności i wymioty niepozwalające na przyjmowanie posiłków i doprowadzające do odwodnienia, osłabienia organizmu oraz utraty masy ciała.

Objawy i przebieg przewlekłych wymiotów w ciąży

Jednym z najczęściej występujących objawów ciążowych są nudności i wymioty, które pojawiają się zazwyczaj rano. Na skutek pewnych czynników objawy te mogą ulec znacznemu nasileniu i przybrać postać niepowściągliwych wymiotów.

Pojawiają się one wówczas nie tylko rano, ale zdarzają się od kilku do kilkunastu razy w ciągu dnia, uniemożliwiając prawidłowe codzienne funkcjonowanie. Mogą one doprowadzić do odwodnienia i niedożywienia organizmu ciężarnej, co w znaczny sposób może zaburzyć prawidłowy rozwój ciąży powodując dostarczenie do płodu niedostatecznej ilości składników odżywczych.

Zwiększone ryzyko pojawienia się tej patologii istnieje u kobiet cierpiących na chorobę lokomocyjną, migrenowe bóle głowy, nadwrażliwość na smaki i zapachy oraz u tych, które reagowały nudnościami i wymiotami na doustne środki antykoncepcyjne.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć przewlekłe wymioty w ciąży

W przypadku, gdy wymioty pojawiają się zbyt często, zaburzają prawidłowe codzienne funkcjonowanie uniemożliwiają przyjmowanie posiłków, jak również obserwuje się spadek masy ciała czy też objawy odwodnienia (np. acetonowy zapach z ust) należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Jeżeli objawy nie są zbyt nasilone lekarz może wprowadzić odpowiednie leczenie zapobiegające rozwojowi tej patologii. W niektórych przypadkach może się okazać, że objawy są już tak nasilone, że niezbędna jest hospitalizacja, dożylne uzupełnienie płynów oraz wprowadzenie odpowiedniej farmakoterapii.

Leczenie przewlekłych wymiotów w ciąży

Aby nie dopuścić do nasilenia się nudności i wymiotów należy dbać o to, by samemu nie przyczynić się do ich wystąpienia. Należy unikać czynników drażniących, które mogą spowodować nudności oraz wymioty. Niezmiernie ważna jest odpowiednia dieta.

Powinna ona zawierać produkty lekkostrawne oraz wysokobiałkowe. Należy unikać potraw ciężkostrawnych, tłustych i wysokowęglowodanowych. Posiłki powinno się przyjmować częściej, jednak w mniejszych ilościach. W przypadku wymiotów należy przyjmować duże ilości płynów, szczególnie wody mineralnej, bogatej w mikroelementy, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu oraz spadku poziomu elektrolitów. Płyny najlepiej pić łyżeczką, co ułatwia przyswajanie je przez organizm.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze