Zaloguj
Reklama

Przerośnięte migdałki podniebienne - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Badanie gardła u pediatry
Fot. ojoimages
Badanie gardła u pediatry
(5)
Reklama

Migdałki podniebienne zbudowane są z tkanki chłonnej. Częste i nawracające infekcje powodują ich rozrost. Dotyczy to zarówno tkanki chłonnej (której odwracalne zwiększenie objętości jest naturalną reakcją organizmu na zakażenie) jak i tkanki łącznej stanowiącej ich rusztowanie. Przerost migdałków podniebiennych może utrudniać połykanie, ale najczęściej jest przyczyną chrapania przez sen i utrudnionego oddychania, szczególnie gdy migdałki spotykają się w linii pośrodkowej. Niewielkie powiększenie migdałków jest sprawą normalną i nie wymaga leczenia.

Objawy i przebieg przerośniętych migdałków podniebiennych

  • chrapanie w czasie snu,
  • zaburzenia snu,
  • nadmierna senność w ciągu dnia,
  • zaburzenia skupienia uwagi,
  • sen czasem nawet w pozycji siedzącej i towarzyszący temu świst,
  • nawracające anginy.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć przerośnięte migdałki podniebienne

Skonsultuj się z pediatrą lub laryngologiem, jeżeli występują opisane powyżej objawy.

Leczenie przerośniętych migdałków podniebiennych

Nie ma skutecznego leczenia domowego. Znacznie przerośnięte migdałki, szczególnie z częstymi nawrotami angin i ich powikłaniami są wskazaniem do usunięcia operacyjnego.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Namysłowski G., Czecior E..: „Zapalenie gardła i tkanki chłonnej” [w:] Pediatria pod red. Ireny Norskiej-Borówki, tom 4, wyd. Śląskiej AM, Katowice 1998.

Nelson.: Podręcznik pediatrii. 1999

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze