Zaloguj
Reklama

Próchnica zębów u dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Dzieci
Fot. ojoimages
Dzieci
(4)
Reklama

Próchnica zębów jest to uszkodzenie szkliwa zębów spowodowane przez kwasy wytwarzane przez bakterie bytujące w nazębnej płytce bakteryjnej. Istotą choroby jest odwapnienie i rozpad organicznych struktur zęba.

Objawy i przebieg próchnicy zębów u dzieci

Próchnica zębów może rozpoczynać się już w pierwszym roku życia, a pierwsze 3-4 lata życia dziecka są krytyczne dla rozwoju procesu próchniczego. Uszkodzeniu zębów w tym wieku sprzyja ich niedojrzałość oraz słabsza mineralizacja szkliwa. Wbrew pokutującej w niektórych środowiskach opinii, z próchnicą należy walczyć (a zwłaszcza zapobiegać) już u niemowlaków, bowiem wczesna próchnica zębów mlecznych znacznie zwiększa ryzyko próchnicy zębów stałych.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć próchnicę zębów u dzieci

Zęby zajęte próchnicą należy leczyć nawet u najmłodszych dzieci. Optymalnym postępowaniem jest przyzwyczajenie dziecka do regularnych wizyt u stomatologa już od 1-2 roku życia. Aktualnie większość pediatrów zaleca profilaktyczne podawanie dziecku od 6. miesiąca życia preparatów fluoru w kroplach. Preparat ten jest dostępny wyłącznie na receptę. Można go stosować tylko po konsultacji z pediatrą, dawka jest bowiem zależna od zawartości fluoru w wodzie pitnej i powietrzu na danym terenie.

Leczenie próchnicy zębów u dzieci

Postępowanie domowe ma kluczowe znaczenie w profilaktyce próchnicy. Powinno ono obejmować: przemywanie wacikiem jamy ustnej i dziąseł dziecka po każdym karmieniu, nawet w okresie, kiedy dziecko nie ma jeszcze żadnych zębów, wyeliminowanie częstego pojenia słodkimi płynami, a zwłaszcza unikanie zasypiania z butelką w buzi (prowadzi to do masywnej, wczesnej próchnicy zwanej próchnicą butelkową) oraz wczesne rozpoczynanie karmienia łyżeczką zamiast smoczkiem. U dzieci powyżej 2. roku życia maksymalne ograniczenie spożywania słodyczy i zakaz podjadania pomiędzy głównymi posiłkami. Należy jak najwcześniej przyzwyczajać dziecko do czyszczenia zębów szczoteczką (zaczynając od zabawy ze szczoteczką u niemowlaka). Unikać zbyt długiego stosowania pokarmów o konsystencji papkowatej. Gryzienie pomaga w prawidłowym rozwoju uzębienia i sprzyja walce z próchnicą.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

"Promocja zdrowia jamy ustnej" Zalecenia Konsultanta Krajowego w dziedzinie stomatologii dziecięcej, Warszawa 2000.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze