Zaloguj
Reklama

Preparaty enzymów trzustkowych - wpływ na czynność trzustki dziecka

Układ trawienny
Fot. panthermedia
Układ trawienny
(5)
Reklama

Wiele preparatów enzymów trzustkowych jest dostępnych w naszym kraju bez recepty, jednak należy pamiętać, że są to substancje o potencjalnym silnym działaniu na przewód pokarmowy.

Preparaty enzymów trzustkowych - Objawy i przebieg

Wydzielanie trzustki jest regulowane przez skomplikowany mechanizm enzymatyczno-hormonalny, dostosowujący produkcję enzymów trzustki do rodzaju i objętości posiłku. Mechanizm ten u większości ludzi jest bardzo sprawny i nie powinno się niepotrzebnie ingerować w jego działanie.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Podejrzenie niewydolności trzustki oraz chęć zastosowania preparatów zawierających enzymy trzustkowe powinny być bezwzględnie konsultowane z lekarzem. Istnieje szereg badań diagnostycznych pozwalających na precyzyjną ocenę wydolności trzustki. Należy pamiętać, że nawet objawy opisywane jako typowe objawy niewydolności trzustki (bóle brzucha, utrata masy ciała, wzdęcia, biegunki) mogą występować w wielu innych chorobach zupełnie nie związanych z trzustką.

Preparaty enzymów trzustkowych - Leczenie

Wskazania do stosowania enzymów trzustkowych w postaci kapsułek są ściśle ograniczone do stanów potwierdzonej lub wysoce prawdopodobnej niewydolności zewnątrzwydzielniczej trzustki. Nie wolno samodzielnie stosować tych preparatów, ponieważ ich długotrwałe stosowanie u dziecka z prawidłową czynnością trzustki może zaburzać funkcję wydzielniczą trzustki. Konsekwencją może być zmniejszenie własnego wydzielania enzymów trzustkowych.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze