Zaloguj
Reklama

Pokrzywka u dziecka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: lek. Małgorzata Szmyt
Dziewczynka z misiem
Fot. Pantherstock
Dziewczynka z misiem
(4)
Reklama

Wysypka przypominająca poparzenie pokrzywą, z towarzyszącym świądem to najprawdopodobniej pokrzywka. Wykwitem charakterystycznym dla tej choroby jest swędzący bąbel, uniesiony ponad powierzchnię skóry, barwy różowej lub jasnoczerwonej.

Objawy i przebieg pokrzywki u dziecka

Wyróżniamy dwa rodzaje pokrzywki: ostrą i przewlekłą. W ostrej pokrzywce zmiany utrzymują się poniżej 6 tygodni, w przewlekłej dłużej niż 6 tygodni. Najczęstszą przyczyną pokrzywki są zakażenia, szczególnie infekcje górnych dróg oddechowych. Pokrzywkę mogą wywoływać również alergie np. na czynniki pokarmowe, alergeny wziewne, jak również leki, najczęściej niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Rzadziej, pokrzywkę może wywołać również zimno, promieniowanie słoneczne, a nawet wysiłek. Objawy mogą pojawić się nagle w ciągu kilku minut lub godzin lub mogą rozwijać się w dłuższym czasie. Charakterystyczne jest samoistne ustępowanie zmian.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć pokrzywkę u dziecka

Przede wszystkim należy unikać czynnika wyzwalającego pokrzywkę, czyli np. w pokrzywce wywołanej alergią na pokarm, należy go wyeliminować. W leczeniu farmakologicznym pokrzywki najczęściej stosuje się leki przeciwhistaminowe i glikokortykosteroidy. W 95% pokrzywka ostra ustępuje samoistnie.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Szczeklik A., Interna Szczeklika 2013, Medycyna Praktyczna 2013

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze