Pneumokoki - szczepienie u niemowląt

Jedyną dostępną na rynku szczepionką przeciwko pneumokokom (Streptococcus pneumoniae), mająca udokumentowaną skuteczność u dzieci już od drugiego miesiąca życia, jest Prevenar.
Objawy i przebieg
W wielu krajach (np. w USA i w Niemczech) jest to szczepienie rekomendowane wszystkim zdrowym niemowlętom. Zaleca się jednoczesne podawanie szczepionki pneumokokowej ze szczepionkami DTP+Polio.
Schemat szczepienia zalecany dla niemowląt zakłada podanie 3 dawek w pierwszym półroczu życia (razem z trzema dawkami DTP, Polio + opcjonalnie HiB) z czwartą dawką przypominającą w drugim roku życia. Jeżeli szczepienie przeciwko pneumokokom rozpoczynamy po 6 miesiącu życia - wystarczą dwie dawki podstawowe w odstępach miesięcznych.
Kiedy udać się do lekarza
Skontaktuj się ze swoim lekarzem pediatrą lub lekarzem rodzinnym jeżeli chcesz dodatkowo uodpornić swoje dziecko przeciwko poważnym zakażeniom pneumokokowym. Uwaga! Jest to szczepienie dodatkowe i wymaga zakupienia szczepionki przez rodziców.
Leczenie
Leczenia domowego nie ma.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
1) Charakterystyka produktu Prevenar (POL-PRV02-0705) - materiały firmy Wyeth
2) Recommended Childhood and Adolescent Immunization Schedule (zalecenia American Academy of Pediatrics)
Kategorie ICD:
- Posocznica wywołana przez Streptococcus pneumoniae
- Zapalenie opon mózgowych pneumokokowe
- Zapalenie płuc wywołane paciorkowcami (Stereptococcus pneumoniae)
Kategorie ATC:
- Antybiotyki glikopeptydowe
- Antybiotyki β-laktamowe, penicyliny
- Cefalosporyny I generacji
- Cefalosporyny II generacji
- Cefalosporyny IV generacji
- Karbapenemy
- Monobaktamy
- Szczepionki przeciwpneumokokowe
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.