Zaloguj
Reklama

Pneumokoki - szczepienie u niemowląt

Badanie noworodka
Fot. Panthermedia
Badanie noworodka
(3)
Reklama

Jedyną dostępną na rynku szczepionką przeciwko pneumokokom (Streptococcus pneumoniae), mająca udokumentowaną skuteczność u dzieci już od drugiego miesiąca życia, jest Prevenar.

Pneumokoki - Objawy i przebieg

W wielu krajach (np. w USA i w Niemczech) jest to szczepienie rekomendowane wszystkim zdrowym niemowlętom. Zaleca się jednoczesne podawanie szczepionki pneumokokowej ze szczepionkami DTP+Polio.

Schemat szczepienia zalecany dla niemowląt zakłada podanie 3 dawek w pierwszym półroczu życia (razem z trzema dawkami DTP, Polio + opcjonalnie HiB) z czwartą dawką przypominającą w drugim roku życia. Jeżeli szczepienie przeciwko pneumokokom rozpoczynamy po 6 miesiącu życia - wystarczą dwie dawki podstawowe w odstępach miesięcznych.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Skontaktuj się ze swoim lekarzem pediatrą lub lekarzem rodzinnym jeżeli chcesz dodatkowo uodpornić swoje dziecko przeciwko poważnym zakażeniom pneumokokowym. Uwaga! Jest to szczepienie dodatkowe i wymaga zakupienia szczepionki przez rodziców.

Pneumokoki - Leczenie

Leczenia domowego nie ma.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze