Pneumokoki - kto jest nosicielem

Pneumokok, czyli dwoinka Streptococcus pneumoniae, jest bakterią często stwierdzaną w drogach oddechowych u dzieci. U zdrowych dzieci jest uważana za część normalnej flory dróg oddechowych.
Pneumokoki - kto jest nosicielem - Objawy i przebieg
Pomimo dużego odsetka dzieci wykazujących kolonizację tą bakterią, co sugeruje fizjologiczny mechanizm tego zjawiska, obecność pneumokoków w drogach oddechowych wiąże się z ryzykiem rozwoju tzw. inwazyjnej choroby pneumokokowej, czyli poważnego zakażenia ogólnoustrojowego. Podatne na takie zakażenia są zwłaszcza dzieci z tzw. grup ryzyka oraz dzieci świeżo zakażone drogą kropelkową od innych dzieci (żłobek, przedszkole, starsze rodzeństwo).
Samo stwierdzenie pneumokoka w wymazie z gardła lub nosa nie stanowi wskazania do leczenia antybiotykiem ani do szczepienia dziecka przeciwko pneumokokom. Należy natomiast przeanalizować, czy dane dziecko nie należy przypadkiem do grupy zwiększonego ryzyka poważnych zakażeń pneumokokowych, lub czy w otoczeniu dziecka nie ma innych (zwłaszcza młodszych) dzieci podatnych na poważne zakażenia pneumokokowe.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Porozmawiaj ze swoim pediatrą lub lekarzem rodzinnym, jeżeli Twoje dziecko należy do grupy ryzyka poważnych zakażeń pneumokokowych. Do takiej grupy zalicza się:
- dzieci poniżej 2 roku życia
- dzieci poniżej 5 roku życia uczęszczające do żłobka, przedszkola, zwłaszcza jeżeli są narażone na bierne palenie tytoniu
- dzieci przebywające w ośrodkach opiekuńczych lub w złych warunkach środowiskowych (duża liczba domowników na małej przestrzeni)
- dzieci z zaburzeniami odporności
- dzieci z przewlekłymi chorobami takimi jak zespół nerczycowy, niewydolność nerek, cukrzyca, przewlekłe choroby płuc (za wyjątkiem astmy)
W takich sytuacjach możliwe jest szczepienie 7-walentną szczepionką koniugowaną.
Pneumokoki - kto jest nosicielem - Leczenie
Leczenia domowego nie ma. W przypadku wskazań do szczepienia dziecka konieczne jest zakupienie szczepionki przez rodziców.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
1)Durbin WJ: Zakażenia pneumokokowe, Pediatria po Dyplomie, grudzień 2005, 47-55.
2)Recommended Childhood and Adolescent Immunization Schedule (zalecenia American Academy of Pediatrics)
Kategorie ICD:
- Posocznica wywołana przez Streptococcus pneumoniae
- Zapalenie opon mózgowych pneumokokowe
- Zapalenie płuc wywołane paciorkowcami (Stereptococcus pneumoniae)
Kategorie ATC:
- Antybiotyki glikopeptydowe
- Antybiotyki β-laktamowe, penicyliny
- Cefalosporyny I generacji
- Cefalosporyny II generacji
- Cefalosporyny IV generacji
- Karbapenemy
- Monobaktamy
- Szczepionki przeciwpneumokokowe
- Wankomycyna
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.