Zaloguj
Reklama

Pneumokoki - czy szczepić dzieci powyżej 2 lat

Strzykawka
Fot. medforum
Strzykawka
(5)
Reklama

Pneumokoki (Streptococcus pneumoniae), są bakteriami powodującymi u dzieci poważne infekcje, takie jak zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, posocznice, czy zapalenia płuc.

Pneumokoki - Objawy i przebieg

W wielu krajach (np. w USA i w Niemczech) stosuje się rutynowo szczepienia przeciwko pneumokokom. U dzieci poniżej 2 lat stosuje się wyłącznie nowoczesne szczepionki skoniugowane (w Polsce dostępny jest aktualnie preparat o nazwie Prevenar). 

U dzieci powyżej 2 lat możliwe jest zastosowanie szczepionek polisacharydowych starszej generacji (np. Pneumo-23, Pneumovax-23). Uodpornienie dzieci w wieku 2-5 lat wymaga podania tylko jednej dawki szczepionki. Nie są konieczne szczepienia przypominające.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Skontaktuj się ze swoim lekarzem pediatrą lub lekarzem rodzinnym jeżeli chcesz dodatkowo uodpornić swoje dziecko przeciwko poważnym zakażeniom pneumokokowym. Uwaga! Jest to szczepienie dodatkowe i wymaga zakupienia szczepionki przez rodziców.

Pneumokoki - Leczenie

Leczenia domowego nie ma.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze