Pneumokoki - czy szczepić dzieci powyżej 2 lat

Pneumokoki (Streptococcus pneumoniae), są bakteriami powodującymi u dzieci poważne infekcje, takie jak zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, posocznice, czy zapalenia płuc.
Pneumokoki - Objawy i przebieg
W wielu krajach (np. w USA i w Niemczech) stosuje się rutynowo szczepienia przeciwko pneumokokom. U dzieci poniżej 2 lat stosuje się wyłącznie nowoczesne szczepionki skoniugowane (w Polsce dostępny jest aktualnie preparat o nazwie Prevenar).
U dzieci powyżej 2 lat możliwe jest zastosowanie szczepionek polisacharydowych starszej generacji (np. Pneumo-23, Pneumovax-23). Uodpornienie dzieci w wieku 2-5 lat wymaga podania tylko jednej dawki szczepionki. Nie są konieczne szczepienia przypominające.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Skontaktuj się ze swoim lekarzem pediatrą lub lekarzem rodzinnym jeżeli chcesz dodatkowo uodpornić swoje dziecko przeciwko poważnym zakażeniom pneumokokowym. Uwaga! Jest to szczepienie dodatkowe i wymaga zakupienia szczepionki przez rodziców.
Pneumokoki - Leczenie
Leczenia domowego nie ma.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
1) Charakterystyka produktu Prevenar (POL-PRV02-0705) - materiały firmy Wyeth
2) Recommended Childhood and Adolescent Immunization Schedule (zalecenia American Academy of Pediatrics)
Kategorie ICD:
- Posocznica wywołana przez Streptococcus pneumoniae
- Zapalenie opon mózgowych pneumokokowe
- Zapalenie płuc wywołane paciorkowcami (Stereptococcus pneumoniae)
Kategorie ATC:
- Antybiotyki glikopeptydowe
- Antybiotyki β-laktamowe, penicyliny
- Cefalosporyny I generacji
- Cefalosporyny II generacji
- Cefalosporyny IV generacji
- Karbapenemy
- Monobaktamy
- Szczepionki przeciwpneumokokowe
- Wankomycyna
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.