Zaloguj
Reklama

Pneumokoki - czy szczepić dzieci powyżej 2 lat

Strzykawka
Fot. medforum
Strzykawka
(5)
Reklama

Pneumokoki (Streptococcus pneumoniae), są bakteriami powodującymi u dzieci poważne infekcje, takie jak zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, posocznice, czy zapalenia płuc.

Objawy i przebieg

W wielu krajach (np. w USA i w Niemczech) stosuje się rutynowo szczepienia przeciwko pneumokokom. U dzieci poniżej 2 lat stosuje się wyłącznie nowoczesne szczepionki skoniugowane (w Polsce dostępny jest aktualnie preparat o nazwie Prevenar). 

U dzieci powyżej 2 lat możliwe jest zastosowanie szczepionek polisacharydowych starszej generacji (np. Pneumo-23, Pneumovax-23). Uodpornienie dzieci w wieku 2-5 lat wymaga podania tylko jednej dawki szczepionki. Nie są konieczne szczepienia przypominające.

Kiedy udać się do lekarza

Skontaktuj się ze swoim lekarzem pediatrą lub lekarzem rodzinnym jeżeli chcesz dodatkowo uodpornić swoje dziecko przeciwko poważnym zakażeniom pneumokokowym. Uwaga! Jest to szczepienie dodatkowe i wymaga zakupienia szczepionki przez rodziców.

Leczenie

Leczenia domowego nie ma.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze