Ospa wietrzna - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie acyklowirem

Acyklowir (Zovirax, Heviran) jest lekiem przeciwwirusowym skutecznym w zakażeniach wirusem opryszczki oraz wirusem ospy wietrznej i półpaśca.
Objawy i przebieg ospy wietrznej
W typowych, niepowikłanych przypadkach ospy wietrznej u dzieci z prawidłowo funkcjonującym układem odporności, nie ma potrzeby podawania acyklowiru. Sam lek ma określone działania uboczne, wykazano również, że wprawdzie znacznie łagodzi on przebieg choroby, ale jednocześnie przedłuża czas ewolucji zmian skórnych.
U dzieci uprzednio zdrowych acyklowir nie zmniejsza w sposób istotny ryzyka powikłań ospy. Wskazania do jego zastosowania są za to niewątpliwe u dzieci obciążonych innymi poważnymi schorzeniami. Większość specjalistów zaleca także jak najszybsze włączenie acyklowiru w przypadku zachorowania na ospę u dorosłego lub u nastolatka, ponieważ wiadomo, że ospa w wieku dorosłym przebiega znacznie bardziej burzliwie niż u mniejszych dzieci i znacznie częściej powoduje poważne powikłania.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć ospę wietrzną
Włączenie acyklowiru do leczenia ospy powinno nastąpić jak najszybciej po wystąpieniu pierwszych objawów choroby. Zaleca się aby zastosować ten lek najpóźniej do 3. dnia choroby. Lek jest dostępny wyłącznie na receptę, tak więc jeżeli Ty lub Twoje dziecko spełnia kryteria włączenia do leczenia acyklowirem, zgłoś się niezwłocznie do lekarza. Acyklowir może być podawany także w okresie wylęgania – zapobiega to rozwojowi pełnoobjawowej choroby i znacznie łagodzi jej przebieg.
Leczenie ospy wietrznej
W przypadku konieczności zastosowania acyklowiru nie ma alternatywnego leczenia domowego. Miejscowe leczenie zmian skórnych pozostaje oczywiście niezmienione – opisano je w odrębnej poradzie.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
Rudkowski Z. "Choroby zakaźne i pasożytnicze u dzieci", Biblioteka Pediatry - nr 38, PZWL, Warszawa 2001
Kategorie ICD:
Kategorie ATC:
- Acyklowir
- Immunoglobulina przeciw wirusowi varicella zoster
- Szczepionki przeciw ospie wietrznej i półpaścowi
- Środki miejscowo znieczulające
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.
- Tagi:
- ospa,
- ospa wietrzna,
- acyklowir