Zaloguj
Reklama

Odra zakaźna - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Wiyta u pediatry
Fot. Panthermedia
Wiyta u pediatry
(5)
Reklama

Odra należy do zakaźnych wirusowych chorób wysypkowych wieku dziecięcego i młodzieńczego (dotyczy głównie dzieci do 15 lat); choć mogą także chorować nieszczepieni dorośli. Głównymi objawami są plamisto-grudkowa wysypka skórna, gorączka, kaszel i zmiany w jamie ustnej.

Objawy i przebieg odry zakaźnej

Okres zakaźności wynosi od 5 dni przed do 5 dni po wystąpieniu osutki. Wyodrębnia się 4 okresy.

Pierwszy – nieżytowy, prodromalny – pojawia się gorączka, zapalenie spojówek, katar, obrzęk powiek i światłowstręt (tzw. oczy królicze); zapalenie gardła i kaszel oraz wysoce specyficzne i występujące tylko w odrze plamki Fiłatowa – Koplika (szaro – białe z czerwoną obwódką punkciki na błonie śluzowej na wysokości zębów przed - i trzonowych).

Drugi okres to pojawienie się wysypki, która trwa ok 3-4 dni i wzrostu gorączki do nawet 40 stopni. Gruboplamista lub grudkowa (rzadziej) wysypka pojawia się na początku za uszami, na twarzy, szyi; później zajmuje tułów, kończyny. Czasem w czasie ustępowania wysypki pojawia się łuszczenie skóry, a pozostające przebarwienia znikają całkowicie w ciągu 1-2 tygodni.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć odrę zakaźną

Do lekarza należy zgłosić się zawsze gdy podejrzewa się występowanie odry, szczególnie gdy dziecko miało kontakt z osobą chorą, jest nieszczepione lub nie przechorowało odry.

Leczenie odry zakaźnej

Leczenie odry jest wyłącznie objawowe (leki przeciwbólowe, leki przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe). Zalecane jest unikanie jaskrawego światła, odpowiednie nawilżenie powietrza. Antybiotyki są nieskuteczne, stosuje się je tylko, gdy wystąpią powikłania bakteryjne (np. zapalenie ucha środkowego, płuc).

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Kompendium chorób wewnętrznych pod red. p. Gajewskiego, na podst. Interny Szczeklika 2012
  2. Ćwiczenia z pediatrii, pod red. M.Korzon, Gdańsk 2003
  3. Choroby zakaźne i pasożytnicze, Z. Dziubek, PZWL 2003 Medycyna Praktyczna Pediatria 2007/04

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze