Zaloguj
Reklama

Odra - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, powikłania

Mama z dzieckiem
Fot. ojoimages
Mama z dzieckiem
(5)
Reklama

Odra to wirusowa ogólnoustrojowa choroba  bardzo zakaźna, przebiegająca z gruboplamistą (czasem plamisto – grudkową) wysypką. W zapobieganiu odrze najważniejsze są szczepienia ochronne. W Polsce szczepienie przeciwko odrze należy do obowiązkowych, zgodnie z aktualnym kalendarzem szczepień. Dzięki nim liczba zachorowań wyraźnie spadła, jednak nie oznacza to, że odry „nie ma”.

Objawy i przebieg odry

Odra - grupa ryzyka, osoby narażone na zachorowanie

Grupą ryzyka powikłań po zachorowaniu na Odrę są też osoby:

 • niedożywione,
 • z zaburzeniami odporności,
 • nieszczepione,
 • z wadami serca.

Odra - powikłania

Powikłania odry choć występują dość rzadko mogą być groźne. Na powikłania odry narażone są głównie niemowlęta matek nieszczepionych przeciwko odrze oraz po 5-6 miesiącu życia. Wcześniej są chronione przeciwciałami przekazanymi przez matkę przez łożysko. 

Do głównych powikłań po Odrze należą m.in.:

 • zapalenie ucha środkowego (u 7-9% chorych), 
 • zapalenie płuc (1-6%)o ciężkim przebiegu,
 • zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych  mózgu (0,1%)- najczęściej ok. 4-7 dnia trwania wysypki- charakteryzuje się wysoką śmiertelnością,
 • zapalenie mięśnia sercowego,
 • ślepota,
 • wtórne nadkażenia bakteryjne.

Do bardzo rzadkich i późnych (nawet kilka lat po przechorowaniu) powikłań neurologicznych należy podostre stwardniające zapalenie mózgu SSPE.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć odrę

Do lekarza należy się udać zawsze, gdy podejrzewa się wystąpienie odry oraz w przebiegu powikłań, pogorszenia stanu klinicznego, niepokojących objawów. Chory podlega bezwzględnej izolacji (w szpitalu zakaźnym).

Leczenie odry

Leczenie odry jest objawowe, gdyż jest to choroba wirusowa. W przypadku wystąpienia powikłań bakteryjnych stosuje się antybiotyki.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

 1. Kompendium chorób wewnętrznych pod red. p. Gajewskiego, na podst. Interny Szczeklika 2012
 2. Ćwiczenia z pediatrii, pod red. M.Korzon, Gdańsk 2003
 3. Choroby zakaźne i pasożytnicze, Z. Dziubek, PZWL 2003
 4. Medycyna Praktyczna Pediatria 2007/04

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze