Odra - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, powikłania

Odra to wirusowa ogólnoustrojowa choroba bardzo zakaźna, przebiegająca z gruboplamistą (czasem plamisto – grudkową) wysypką. W zapobieganiu odrze najważniejsze są szczepienia ochronne. W Polsce szczepienie przeciwko odrze należy do obowiązkowych, zgodnie z aktualnym kalendarzem szczepień. Dzięki nim liczba zachorowań wyraźnie spadła, jednak nie oznacza to, że odry „nie ma”.
Objawy i przebieg odry
Odra - grupa ryzyka, osoby narażone na zachorowanie
Grupą ryzyka powikłań po zachorowaniu na Odrę są też osoby:
- niedożywione,
- z zaburzeniami odporności,
- nieszczepione,
- z wadami serca.
Odra - powikłania
Powikłania odry choć występują dość rzadko mogą być groźne. Na powikłania odry narażone są głównie niemowlęta matek nieszczepionych przeciwko odrze oraz po 5-6 miesiącu życia. Wcześniej są chronione przeciwciałami przekazanymi przez matkę przez łożysko.
Do głównych powikłań po Odrze należą m.in.:
- zapalenie ucha środkowego (u 7-9% chorych),
- zapalenie płuc (1-6%)o ciężkim przebiegu,
- zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych mózgu (0,1%)- najczęściej ok. 4-7 dnia trwania wysypki- charakteryzuje się wysoką śmiertelnością,
- zapalenie mięśnia sercowego,
- ślepota,
- wtórne nadkażenia bakteryjne.
Do bardzo rzadkich i późnych (nawet kilka lat po przechorowaniu) powikłań neurologicznych należy podostre stwardniające zapalenie mózgu SSPE.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć odrę
Do lekarza należy się udać zawsze, gdy podejrzewa się wystąpienie odry oraz w przebiegu powikłań, pogorszenia stanu klinicznego, niepokojących objawów. Chory podlega bezwzględnej izolacji (w szpitalu zakaźnym).
Leczenie odry
Leczenie odry jest objawowe, gdyż jest to choroba wirusowa. W przypadku wystąpienia powikłań bakteryjnych stosuje się antybiotyki.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
- Kompendium chorób wewnętrznych pod red. p. Gajewskiego, na podst. Interny Szczeklika 2012
- Ćwiczenia z pediatrii, pod red. M.Korzon, Gdańsk 2003
- Choroby zakaźne i pasożytnicze, Z. Dziubek, PZWL 2003
- Medycyna Praktyczna Pediatria 2007/04
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.
- Tagi:
- wysypka,
- odra,
- choroby zakaźne