Nutriton - zagęszczanie preparatów mlekozastępczych

Częstym problemem w praktyce są ulewania u niemowlęcia karmionego jednym z preparatów mlekozastępczych (Bebilon Pepti, Nutramigen, mleka sojowe itp.). Z powodu konieczności wyeliminowania białka mleka nie można u takich dzieci zastosować preparatów typu AR, które zawierają pełne białko mleka krowiego.
Nutriton - Objawy i przebieg
Ulewania u dziecka z alergią na białko mleka krowiego zawsze powinny budzić podejrzenie, że ulewania są zjawiskiem wtórnym, spowodowanym przez alergię pokarmową. Wiele dzieci z alergią na mleko ma wymioty lub biegunki, które jednak po włączeniu odpowiedniego leczenia powinny znacząco się zmniejszyć.
Jeżeli pomimo leczenia alergii, ulewania są nadal obecne, możliwe jest zastosowanie specjalnego zagęszczacza dostępnego na naszym rynku (Nutriton Instant®). Preparat ten zawiera mączkę chlebowca świętojańskiego - ten sam składnik zagęszczający, który jest zawarty w Bebilonie AR.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Pomimo dostępności preparatu Nutriton bez recepty zaleca się, aby nasilone ulewania u dziecka stosującego preparaty mlekozastepcze zostały wcześniej skonsultowane z leczeniem. Możliwe jest, że leczenie zasadnicze jest niewystarczające (zbyt słaby hydrolizat). Często konieczna jest pogłębiona diagnostyka specjalistyczna.
Nutriton - Leczenie
Jeżeli lekarz nie widzi objawów niepokojących, ani konieczności pogłębienia diagnostyki, można zastosować Nutriton jako zagęstnik do mieszanki mlekozastępczej. Nutriton w proszku dodaje się miarką bezpośrednio do płynów. Może służyć do zagęszczania pokarmów zarówno ciepłych jak i zimnych. Teoretycznie można go stosować także przy karmieniu piersią, ale wymaga to każdorazowego odciągania pokarmu, dodawania proszku Nutriton i następowego podawania całości butelką.
Wielu rodziców stosujących Nutriton zgłasza, że jego stosowanie wymaga smoczka z większą dziurką. Mieszanka z dodatkiem Nutritonu może zgęstnieć nadmiernie jeżeli jest dłużej przechowywana.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
- Ryżko J., Socha J. (red.) "Zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego u dzieci i młodzieży" PZWL, Warszawa 2004.
- Socha J. (red.) "Żywienie dzieci zdrowych i chorych", PZWL, Warszawa 1998
Kategorie ICD:
Kategorie ATC:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.