Niedokrwistość u dziecka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Niedokrwistość (anemia) jest to stan, w którym stężenie hemoglobiny w krwinkach czerwonych spada poniżej normy przyjętej dla osób w określonych grupach płci i wieku. Towarzyszy temu zwykle zmniejszenie wartości hematokrytu oraz zmniejszenie liczby krwinek czerwonych.
Objawy i przebieg niedokrwistości u dziecka
U dzieci stężenie hemoglobiny zmienia się wraz z wiekiem i dopiero w wieku powyżej 12-14 lat osiąga wartości typowe dla ludzi dorosłych. Rozpoznanie anemii musi więc być oparte na podziale na różne grupy wiekowe. Według WHO u dzieci w okresie powyżej 1 roku życia niedokrwistość rozpoznaje się gdy stężenie hemoglobiny wynosi: <11 g% w wieku 2-6 lat i <12 g% w wieku 6-14 lat. W wieku powyżej 14 lat norma różnicuje się u kobiet i u mężczyzn, ponieważ dziewczęta, które zaczynają miesiączkować, mają fizjologicznie niższe wartości hemoglobiny niż ich rówieśnicy płci męskiej. Norma dla osób w wieku powyżej 14 lat wynosi >12 g% u dziewcząt i >13 g% u chłopców.
U dzieci w wieku powyżej 1 roku życia najczęstsze objawy anemii to: bladość, zmęczenie, podatność na infekcje, obniżona tolerancja wysiłku fizycznego, uczucie szybkiego bicia i kołatania serca, bóle głowy, apatia lub rozdrażnienie, zaburzenia koncentracji, trudności w nauce szkolnej, zmiany troficzne skóry i paznokci (suchość i łuszczenie skóry, nadżerki w kącikach ust, przerzedzenie włosów, kruchość i łamliwość paznokci).
Kiedy udać się do lekarza i leczyć niedokrwistość u dziecka
Jeżeli w przypadkowo wykonanym badaniu morfologii stwierdzono wartości hemoglobiny niższe niż dolna granica normy dla danej grupy wiekowej, lub gdy u dziecka występują opisane powyżej objawy, sugerujące możliwość anemii, należy zgłosić się do pediatry. W celu zróżnicowania przyczyny niedokrwistości lekarz oceni wyniki morfologii (w tym bardzo ważne dodatkowe parametry, takie jak MCV, MCH, MCHC i RDW) oraz objawy występujące u dziecka. Często konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań, np. stężenia żelaza i jego zdolności wiązania (TIBC), lub inne, w zależności od decyzji lekarza.
Różnicowanie przyczyn anemii jest bardzo szerokie. Najczęstszą przyczyną jest niedobór żelaza, ale możliwy jest również niedobór kwasu foliowego i witamin z grupy B. Niedokrwistość może być też objawem różnych chorób ogólnoustrojowych, takich jak przewlekłe zakażenia, przewlekłe choroby zapalne (stawów, jelit, wątroby, nerek), zespoły złego wchłaniania (np. celiakia, alergie pokarmowe lub pasożyty jelitowe), niedobory żywieniowe, zatrucia, wrodzone wady krwinek czerwonych i wiele innych.
Leczenie niedokrwistości u dziecka
Przy typowej anemii z niedoboru żelaza przede wszystkim należy przestrzegać zalecenia długotrwałego podawania preparatów żelaza i witamin, nawet jeżeli wartości hemoglobiny poprawią się dosyć szybko. Aby wyrównać wszystkie niedobory w magazynach tkankowych preparaty żelaza powinny być podawane przez co najmniej 2-3 miesiące.
Ważne jest stosowanie właściwej diety, to znaczy zwiększenie spożycia czerwonego mięsa, ryb, jarzyn, żółtka jaj oraz soków i owoców zawierających witaminę C. Dużo żelaza zawierają również: natka pietruszki, rośliny strączkowe, rodzynki, morele, orzechy i papryka. Należy ograniczyć spożycie czarnej herbaty, kawy naturalnej, mleka krowiego oraz mąki i kasz.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
"Vademecum Pediatrii" Górnicki B., Dębiec B., PZWL, Warszawa 1990, 331-342.
"Pediatria" pod red. Ireny Norskiej-Borówki, t. 2, wyd. Śląskiej AM, Katowice 1995, 55-93
"Żywienie dzieci zdrowych i chorych" pod red. Jerzego Sochy, PZWL, Warszawa 1998, 28-29 oraz 278-286.
Kategorie ICD:
- Niedokrwistości aplastyczne i inne
- Niedokrwistości hemolityczne
- Niedokrwistości z niedoborów pokarmowych
Kategorie ATC:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.