Zaloguj
Reklama

Mleko sojowe w profilaktyce alergii na białka mleka krowiego

Karmienie dziecka mlekiem z butelki
Fot. panthermedia
Karmienie dziecka mlekiem z butelki
(4)
Mleko sojowe w profilaktyce alergii na białka mleka krowiego
Reklama

Mleko sojowe jest preparatem mlekozastępczym, produkowanym na bazie białek roślinnych izolowanych z soi.

Mleko sojowe w profilaktyce alergii na białka mleka krowiego - Objawy i przebieg

Na rynku są obecnie dostępne liczne preparaty sojowe. Należą do nich: Alsoy, Bebiko sojowe, Bebiko sojowe 2R, Bebilon sojowy 1, Bebilon sojowy 2, Humana SL, Isomil, Prosobee 1, Prosobee 2. Mieszanki te nie zawierają nawet śladu białka mleka krowiego, bowiem zawarte w nich białko jest w całości izolowanym, pełnym białkiem sojowym.

Preparaty te nie zawierają również cukru mlecznego (laktozy) ani glutenu, mogą być więc traktowane jako dieta eliminacyjna. Zapewniają podobną ilość kalorii, białka, tłuszczów i węglowodanów jak mieszanki mleka modyfikowanego. Zaletą tych preparatów, podkreślaną przez producentów, jest ich niska cena i smak dużo lepszy w porównaniu z większością leczniczych preparatów mlekozastępczych.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Pomimo, że preparaty sojowe są dostępne bez recepty (niektóre z nich nawet w supermarketach), bezwzględnie skontaktuj się z lekarzem rodzinnym, pediatrą lub alergologiem, jeżeli planujesz profilaktyczne lub lecznicze podawanie mleka sojowego u Twojego dziecka.

Mleko sojowe w profilaktyce alergii na białka mleka krowiego - Leczenie

Jeżeli Twoje dziecko jest silnie obciążone alergią (choroba alergiczna/atopowa u jednego lub obojga rodziców, albo u rodzeństwa), powinno być przede wszystkim jak najdłużej karmione piersią. Gdy takie dziecko przestaje być karmione piersią, powinno zacząć być profilaktycznie żywione jednym z hydrolizatów białek mleka. Nie należy w takich sytuacjach podawać mleka sojowego!

Nie jest do końca wyjaśnione, która grupa preparatów (HA, hydrolizaty kazeiny, czy hydrolizaty serwatki) jest najskuteczniejsza w profilaktyce alergii oraz jakie jest dokładnie znaczenie prebiotyków i probiotyków. Udokumentowano jednak ponad wszelka wątpliwość, że w profilaktyce alergii każdy z hydrolizatów białek mleka jest skuteczniejszy zarówno od standardowych mieszanek mlecznych jak i od mieszanek sojowych.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Socha J. (red.) "Żywienie dzieci zdrowych i chorych", PZWL, Warszawa 1998Osborn DA, Sinn J. Soy formula for prevention of allergy and food intolerance in infants. The Cochrane Database of Systematic Reviews 2004, Issue 3. Art. No.: CD003741.pub2.
  2. ESPGHAN Committee on Nutrition: Agostoni C., Axelsson I, Goulet O. i wsp.: Soy protein infant formulae and follow-on formulae: a commentary by the ESPGHAN Committee on Nutrition. J. Ped. Gastroenterol. Nutr. 2006, 42, 352-361

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze