Zaloguj
Reklama

Mleko sojowe w leczeniu alergii na białka mleka krowiego

Ból brzucha po mleku
Fot. panthermedia
Ból brzucha po mleku
(3)
Mleko sojowe w leczeniu alergii na białka mleka krowiego
Reklama

Mieszanki sojowe nie zawierają nawet śladu białka mleka krowiego, bowiem zawarte w nich białko jest w całości izolowanym, pełnym białkiem sojowym. Z tego powodu mogą być stosowane w leczeniu żywieniowym alergii na białko mleka krowiego.

Mleko sojowe w leczeniu alergii na białka mleka krowiego - Objawy i przebieg

Na rynku są obecnie dostępne liczne preparaty sojowe. Należą do nich: Alsoy, Bebiko sojowe, Bebiko sojowe 2R, Bebilon sojowy 1, Bebilon sojowy 2, Humana SL, Isomil, Prosobee 1, Prosobee 2. Oprócz braku białek mleka krowiego preparaty te nie zawierają również cukru mlecznego (laktozy) ani glutenu, mogą być więc traktowane jako dieta eliminacyjna. Zapewniają podobną ilość kalorii, białka, tłuszczów i węglowodanów jak mieszanki mleka modyfikowanego.

Zaletą tych preparatów, podkreślaną przez producentów, jest ich niska cena i smak dużo lepszy w porównaniu z większością hydrolizatów, czyli leczniczych preparatów mlekozastępczych. Wadą jest obecność pełnego białka obcogatunkowego (sojowego). U dzieci z tendencją do alergii i zwiększoną przepuszczalnością jelit może to łatwo doprowadzić do rozwoju uczulenia na soję (wtórna alergizacja dziecka z alergią na białko mleka krowiego).

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Pomimo, że preparaty sojowe są dostępne bez recepty (niektóre z nich nawet w supermarketach), bezwzględnie skontaktuj się z lekarzem rodzinnym, pediatrą lub alergologiem, jeżeli planujesz podawanie mleka sojowego u Twojego dziecka.

Mleko sojowe w leczeniu alergii na białka mleka krowiego - Leczenie

Zdaniem większości specjalistów mleko sojowe w ogóle nie powinno być stosowane u dzieci do 6 miesiąca życia, ponieważ zwiększona w tym wieku przepuszczalność jelit powoduje bardzo łatwe uczulanie się dzieci na soję. Należy też pamiętać o ogólnej zasadzie, że najskuteczniejszym leczeniem alergii na białka mleka jest włączenie hydrolizatów (kazeiny lub serwatki), aczkolwiek rzeczywiście u części dzieci do uzyskania poprawy wystarcza mleko sojowe. Należy jedynie pamiętać, że u około 10-35% dzieci z alergią na białko mleka rozwija się także alergia na soję.

Najbardziej uznawanym wskazaniem do bezpiecznego i skutecznego stosowania mleka sojowego jest leczenie alergii na białka mleka o nieznacznym nasileniu (bez objawów enteropatii, czyli uszkodzenia jelit) u wybranych dzieci powyżej 6 miesiąca życia z potwierdzoną alergią IgE-zależną, bez towarzyszącej alergizacji na inne pokarmy. Oczywiście w każdej sytuacji decyzję o zaleceniu leczniczego stosowania mleka sojowego powinien podjąć lekarz.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Socha J. (red.) "Żywienie dzieci zdrowych i chorych", PZWL, Warszawa 1998Osborn DA, Sinn J. Soy formula for prevention of allergy and food intolerance in infants. The Cochrane Database of Systematic Reviews 2004, Issue 3. Art. No.: CD003741.pub2.
  2. ESPGHAN Committee on Nutrition: Agostoni C., Axelsson I, Goulet O. i wsp.: Soy protein infant formulae and follow-on formulae: a commentary by the ESPGHAN Committee on Nutrition. J. Ped. Gastroenterol. Nutr. 2006, 42, 352-361

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze