Zaloguj
Reklama

Krztusiec - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Przeziębienie u dziecka
Fot. Pantherstock
Przeziębienie u dziecka
(5)
Reklama

Krztusiec jest zakaźną bakteryjną chorobą która najczęściej dotyczy dzieci.Jest najbardziej niebezpieczny dla noworodków i dzieci do 1 roku życia.

Objawy i przebieg krztuśca

Krztusiec przebiega z typowym napadowym, suchym kaszlem, określany jako „pianie”. Przed wystąpieniem kaszlu mogą pojawić się objawy nieżytowe (przeziębienie).

Kiedy udać się do lekarza i leczyć krztuśca

Szczepienie przeciw krztuścowi należy do obowiązkowych - trzy dawki w odstępach 6-8 tygodniowych poczynając od 2 miesiąca życia. Czwartą dawkę uzupełniającą szczepienie podstawowe wykonuje się w 16-18 miesiącu życia, w 6 roku życia podaje się dawkę przypominającą. Odporność poszczepienna nie trwa całe życie. Jednak u osób zaszczepionych przebieg choroby jest łagodniejszy.

Powikłania

Do powikłań zaliczamy- zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, ropniak opłucnej, rozedma płuc, zapalenia mózgu i encefalopatii, które często kończą się zgonem. Itd.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Programu Szczepień Ochronnych na rok 2014 Kompendium chorób wewnętrznych pod red. p. Gajewskiego, na podst. Interny Szczeklika 2012
  2. Ćwiczenia z pediatrii, pod red. M.Korzon, Gdańsk 2003

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze