Zaloguj
Reklama

Krztusiec, dziecko kaszle - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Katar, alergia
Fot. ojoimages
Katar, alergia
(3)
Reklama

Krztusiec jest bakteryjną chorobą zakaźną, która przebiega pod postacią zapalenia oskrzeli o przewlekającym się charakterze i charakterystycznym kaszlu. Wywołują go tlenowe bakterie Gram ujemne Bordetella pertussis. Źródłem zakażenia są osoby chore na krztusiec. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową. Okres wylegania wynosi 5-21 dni (średnio 7-14).

Objawy i przebieg krztuśca

Przebieg krztuśca możemy podzielić na 3 fazy. 1. okres nieżytowy (1-2 tyg) - występuje nieżyt nosa, czasem niewysoka gorączka, przypomina zwykłe przeziębienie ; pod koniec tego okresu pojawia się męczący suchy kaszel. Drugi okres określany jest jako napadowego kaszlu (trwa 4-6tyg.) - charakteryzuje się napadami suchego kaszlu, z charakterystyczną fazą wdechu, tzw. „pianie”.

Pod koniec kaszlu chory wykrztusza gęstą lepką wydzielinę, czasem wymiotuje. Napady kaszlu występują najczęściej w nocy, zwłaszcza nad ranem. Czasem pojawiają się krwawienia z nosa i wybroczyny w obrębie spojówek. Ostatnią fazą jest okres zdrowienia - stwierdza się stopniowe ustępowanie kaszlu.

W tym czasie organizm nadal ma predyspozycje do reagowania kaszlem na różne bodźce.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć krztuśca

Przy wystąpieniu wymienionych objawów trzeba zgłosić się do lekarza i rozpocząć przyjmowanie antybiotyków.

Leczenie krztuśca

Nie istnieje leczenie krztuśca domowymi sposobami. Zawsze konieczne jest zastosowanie antybiotyków.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Kompendium chorób wewnętrznych 2012, pod red.P. Gajewskiego, na podst. Interny Szczeklika
  2. Portal internetowy http://www.ochoroba.pl/artykuly/1562-krztusiec-koklusz-jak-rozpoznac

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze