Zaloguj
Reklama

Szczepienie na meningokoki - kiedy zrobić?

Szczepienie
Fot. medforum
Szczepienie
(5)
Reklama

Istniejące na rynku szczepionki przeciwko meningokokom różnią się wskazaniami odnośnie dopuszczalnego wieku, w którym można szczepić dziecko.

Szczepienie na meningokoki - Objawy i przebieg

Najskuteczniejsze w zapobieganiu chorobie są nowoczesne szczepionki tetrawalentne, czyli zabezpieczające przed czterema serotypami meningokoka: A, C, Y i W-135. Istnieją dwa rodzaje szczepionek tetrawalentnych: polisacharydowa - tę można stosować u dzieci w wieku powyżej 24 miesięcy oraz koniugowana, która jest zarejestrowana do stosowania u dzieci od wieku 11 lat. Do stosowania u niemowląt zarejestrowane są tylko szczepionki monowalentne zabezpieczające przed zakażeniem serotypem C. Istnieje też szczepionka przeciwko typom A+C, możliwa do podania od wieku 18 miesięcy.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Przedyskutuj ze swoim pediatrą lub lekarzem rodzinnym kwestię ewentualnego szczepienia dziecka przeciwko meningokokom. Sprawa jest kontrowersyjna, ponieważ żadna z dostępnych obecnie szczepionek meningokokowych nie zapewnia w pełni skutecznego uodpornienia. Chodzi tu szczególnie o zakażenie typem B. Specyfika budowy ściany komórkowej meningokoka typu B powoduje, że jak dotąd nie udało się wyprodukować skutecznej szczepionki przeciwko temu serotypowi, a szacuje się, że serotyp B może odpowiadać nawet za 70-80% zakażeń meningokowych w naszym kraju.

W USA, gdzie zakażenie powodują głównie typy A, C, Y i W-135, zawarte w nowych szczepionkach poczwórnych, za optymalne uważa się szczepienie dzieci z grup ryzyka od 24 miesiąca życia, a wszystkich pozostałych w wieku 11-12 lat.

Szczepienie na meningokoki - Leczenie

Leczenia domowego nie ma. Ewentualne szczepienie musi być uzgodnione z lekarzem i skoordynowane z obowiązującym kalendarzem szczepień. Szczepionka jest tylko na receptę.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Rudkowski Z.: Choroby zakaźne i pasożytnicze u dzieci. PZWL, Warszawa 2001

Rekomendacje American Academy of Pediatrics, 2005

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze