Zaloguj
Reklama

Karbamazepina podczas ciąży - czy można stosować?

Kobieta w ciąży
Fot. ojoimages
Kobieta w ciąży
(3)
Karbamazepina podczas ciąży
Reklama

Karbamazepina, zwłaszcza w niewielkich dawkach,  jest jednym z bezpieczniejszym leków  przeciwpadaczkowych stosowanych w ciąży. Wady rozwojowe w pewnym odsetku mogą występować również u kobiet zdrowych, dotycząc w populacji ogólnej 2-3 % dzieci. U kobiet przyjmujących leki padaczkowe odsetek ten wzrasta do 4-6 %, w zależności od przyjmowanych leków.

Karbamazepina podczas ciąży - Objawy i przebieg

W przypadku karbamazepiny istnieją badania wskazujące na 2-krotnie zwiększone ryzyko rozwoju wad wrodzonych w porównaniu z populacją ogólną (głównie niedorozwój palców, paznokci, wad rozwojowych nosa), wystąpienia wad cewy nerwowej lub niskiej wagi urodzeniowej (o ok. 250 g).

Jednymi z najbardziej teratogennych leków jest fenytoina, fenobarbital oraz kwas walproinowy, które powinny być unikane podczas ciąży, jak również nie powinna być stosowana politerapia.

Dlatego w ciąży konieczna jest optymalizacja leczenia przeciwpadaczkowego, czyli stosowanie jednego leku dostosowanego do rodzaju napadów (z unikaniem wyżej wymienionych), w jak najmniejszej skutecznej dawce (jednak ze względu na możliwość pogorszenia przebiegu padaczki podczas zmiany dawkowania/rodzaju leku nie należy tego robić w pierwszym trymestrze ciąży, lecz przed planowanym poczęciem), z monitorowaniem jego stężenia we krwi, przyjmowaniem kwasu foliowego, unikaniem palenia papierosów oraz spożywania alkoholu.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze