Zaloguj
Reklama

Jądra wędrujące - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Wizyta u pediatry
Fot. ojoimages
Wizyta u pediatry
(4)
Reklama

Jądra wędrujące to forma wnętrostwa, polegająca na tym, że jądro jest macalne i znajduje się w mosznie, ale ma ono tendencję do (niekiedy całkowitego) cofania się do kanału pachwinowego.

Objawy i przebieg jąder wędrujących

Pomimo obecności obu jąder w mosznie, stwierdzenie okresowego cofania się jednego lub obu jąder do kanału pachwinowego jest objawem niepokojącym, wymagającym okresowej kontroli lekarskiej. U niektórych dzieci jądra samoistnie zstępują do moszny i przyjmują trwale prawidłowe położenie, ale u pewnej części pacjentów wędrujące jądra są związane z defektem nasieniowodu i naczyń powrózka nasiennego. Skutkiem jest ponowne, trwałe podciągnięcie jąder ku górze, które może nastąpić w nawet w 7-10 roku życia.

Z badań komisji wojskowych wynika, że około 0,8% mężczyzn w wieku poborowym ma niezstąpione jądra. Część z nich to osoby, mające w niemowlęctwie jądra wędrujące, które później zostały ponownie podciągnięte do góry. Część pacjentów ma tzw. jądro kanałowe, to znaczy jądro jest macalne w ujściu kanału pachwinowego, ale nie da się go na stałe sprowadzić do moszny. Ten ostatni stan bezwzględnie wymaga leczenia.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć jądra wędrujące

Skonsultuj się z pediatrą, chirurgiem dziecięcym lub urologiem, jeżeli u swojego syna stwierdzisz "uciekanie" jednego lub obu jąder, albo gdy jądro na stałe jest wysoko i nie schodzi do prawidłowej pozycji w mosznie. W zależności od wyniku badania lekarskiego możliwe jest podjęcie leczenia hormonalnego lub operacyjnego.

Leczenie jąder wędrujących

W przypadku odstąpienia od leczenia hormonalnego lub operacyjnego i zalecenia jedynie obserwacji, należy pamiętać, aby prosić lekarza o regularne badanie jąder do okresu dojrzewania, ponieważ możliwe jest "wtórne" wnętrostwo, to znaczy ponowne cofnięcie się do jamy brzusznej jąder wędrujących.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Szymkiewicz Cz. "Rozpoznawanie i leczenie wnętrostwa" [w:] "Częste problemy w praktyce pediatrycznej", Materiały Sympozjum "Medycyny Praktycznej", 2000.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze