Zaloguj
Reklama

Haemophilus influenzae w wymazie z gardła lub z nosa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Próbówka
Fot. ojoimages
Próbówka
(3)
Reklama

Pałeczka Haemophilus influenzae jest bakterią często spotykaną w górnych drogach oddechowych. Należy ona do tzw. bakterii Gram-ujemnych. Znanych jest 6 typów serologicznych tej bakterii, oznaczanych literami od A do F.

Objawy i przebieg haemophilusa influenzae

Wyhodowanie w wymazie z gardła lub nosa pałeczki Haemophilus influenzae wzbudza często niepokój, ponieważ wielu rodziców słyszało, że jest to bakteria wywołująca wiele groźnych chorób. Z tego powodu zaleca się szczepienie niemowląt przeciwko H.influenzae (szczepionki ACT-HiB, Hiberix, PedvaxHiB).

Na szczęście niepokój rodziców jest zwykle nieuzasadniony, ponieważ większość szczepów Haemophilus influenzae jest składnikiem normalnej flory bakteryjnej jamy nosowo-gardłowej człowieka. Szkodliwe są tylko tzw. szczepy otoczkowe, z których połowa to najgroźniejszy H. influenzae typ B (HiB).

Ocenia się że 60-80% wszystkich dzieci ma w gardle jeden ze szczepów H.influenzae, ale tylko 5% z nich jest nosicielami potencjalnie szkodliwych szczepów otoczkowych (w tym typu B).

Jeżeli dziecko było szczepione przeciwko HiB, to skuteczność szczepienia jest tak duża, że ryzyko rozwoju poważnego zakażenia jest minimalne. Wśród dzieci nieszczepionych najbardziej zagrożone są dzieci w wieku do 3 lat. Zakażenie otoczkowymi szczepami HiB może wywołać u nich ciężkie zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie nagłośni lub zapalenie płuc.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć haemophilus influenzae

Wynik wymazu z gardła powinien precyzować czy wyhodowany szczep jest otoczkowy (potencjalnie szkodliwy), czy bezotoczkowy (będący tzw. florą fizjologiczną). Wyhodowanie szczepu otoczkowego powinno powodować wykonanie typizacji, aby wykryć, czy nie jest to przypadkiem najbardziej niebezpieczny typ B. Wyhodowanie szczepu otoczkowego (zwłaszcza typu B) wymaga pilnej konsultacji z lekarzem. Nawet jeżeli dziecko nie ma objawów, nosicielstwo "H.influenzae - typ otoczkowy B" wymaga leczenia antybiotykiem, istnieje bowiem duże ryzyko przeniesienia poważnego zakażenia na inne dzieci.

Leczenie haemophilusa influenzae

Stwierdzenie "zwykłego", bezotoczkowego szczepu Haemophilus influenzae, innego niż typ B, nie wymaga żadnego dalszego leczenia, ponieważ jest to fizjologiczna flora bakteryjna dróg oddechowych. Ewentualne leczenie antybiotykiem mogłoby być nawet szkodliwe, bo w miejsce niepotrzebnie wyeliminowanych "łagodnych" bakterii, fizjologicznie znajdujących się w gardle i nosie, mogą wejść nowe, bardziej chorobotwórcze.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze