Zaloguj
Reklama

Gorączka trzydniowa (rumień nagły) - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Chore dziecko
Fot. medforum
Chore dziecko
(4)
Reklama

Gorączka trzydniowa, czyli rumień nagły jest ostrą, wysypkową chorobą wirusową. Chorują głównie niemowlęta i małe dzieci (najczęściej 6-18 miesiąc życia). Zachorowania po 4 roku życia są rzadkością. Zakażenie występuje głównie jesienią i wiosną. Zakaźność nie jest duża.

Objawy i przebieg gorączki trzydniowej

Okres inkubacji wynosi ok. 7-17 dni. Choroba rozpoczyna się nagle wysoka gorączką 39-41 stopni.

W 3-4 dni temperatura nagle obniża się i pojawia się wysypka plamisto - grudkowa obejmująca najczęściej tułów. Może rozprzestrzeniać się na kończyny górne, dolne, szyję. Wysypka zanika po uciśnięciu. Ustępuje po ok. 24 godzinach i nie pozostawia przebarwień.

Gorączce mogą towarzyszyć niewielkie objawy ze strony dróg oddechowych (np. kaszel, katar) i biegunka, bez wymiotów.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć gorączkę trzydniową

Wizyta u lekarza nie jest konieczna, gdy gorączka reaguje na leki przeciwgorączkowe. Jeśli gorączka nie ustępuje, jest długotrwała lub występują inne niepokojące objawy, należy zgłosić się do lekarza, aby ustalić jej przyczynę i ostateczne rozpoznanie.

Leczenie gorączki trzydniowej

Leczenie jest wyłącznie objawowe. W razie wysokiej gorączki stosować można leki przeciwgorączkowe. Należy pamiętać o odpowiedniej podaży płynów i kalorii. Nie ma leczenia przyczynowego ani profilaktyki choroby.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Ćwiczenia z pediatrii, pod red. M.Korzon, Gdańsk 2003
  2. Medycyna Praktyczna Pediatria 2007/04

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze