Zaloguj
Reklama

Dieta u dziecka z tendencją do wymiotów acetonemicznych

Dziecko jedzące łyżeczką
Fot. Pantherstock
Dziecko jedzące łyżeczką
(4)
Reklama

Wymioty acetonemiczne to nawracające epizody uporczywych wymiotów spowodowane tendencją do wzrostu stężenia acetonu we krwi i moczu. Jest to stan typowy dla dzieci pomiędzy 18 miesiącem a 5 rokiem życia.

Wymioty acetonemiczne a dieta - Objawy i przebieg

Objawami są wielokrotne wymioty występujące zwłaszcza po błędzie dietetycznym (nadmierne spożycie tłustych potraw), przy długotrwałym głodzeniu, lub w czasie infekcji górnych dróg oddechowych.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Ostry incydent wymiotów acetonemicznych prawie zawsze wymaga pilnej pomocy lekarskiej i nawodnienia dożylnego. Jest natomiast możliwa profilaktyka, polegająca na przestrzeganiu określonych zasad dietetycznych.

Wymioty acetonemiczne a dieta - Leczenie

Rozpoczynająca się acetonuria (dodatni wynik próbki moczu badanej testem paskowym) lub świeżo przebyty incydent wymiotów acetonemicznych leczonych nawadnianiem dożylnym, jest wskazaniem do włączenia na parę dni diety ubogotłuszczowej i bogatowęglowodanowej.

Przykładowe zalecane potrawy to: białe pieczywo z miodem lub dżemem, biszkopty, kisiel, galaretka owocowa, zupa jarzynowa, ziemniaczana, ryżowa lub grysikowa (na wywarze z jarzyn, bez mięsa i tłuszczu), makaron z jabłkiem, kurczak gotowany, ziemniaki bez tłuszczu, marchewka gotowana, do picia- herbata słodzona cukrem lub glukozą, bobo-frut, karotka, soki owocowe, kompot

Zalecenia ogólne:

1) Nie dopuszczać do dłuższych przerw pomiędzy posiłkami: zalecane jest 6-7 mniejszych posiłków dziennie w regularnych odstępach 2-3 godzinnych.

2) W diecie powinny przeważać pokarmy bogatowęglowodanowe, z ograniczeniem ilości tłuszczów do niezbędnego minimum.

3) Należy uświadomić dzieciom bardzo dużą zawartość tłuszczu w ich ulubionych pokarmach, takich jak chipsy lub frytki. Są one przeciwwskazane u dziecka z tendencją do acetonurii.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Schemat diety w wymiotach acetonemicznych- Dział Dietetyki Śląskiego Centrum Pediatrii w Zabrzu.

Karczewska K., Norska-Borówka I. Pediatria” t.V, Wydawnictwo Śląskiej AM, Katowice.

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze