Zaloguj
Reklama

Ćwiczenia fizyczne w czasie ciąży

Aktywność fizyczna w ciąży
Fot. ojoimages
Aktywność fizyczna w ciąży
(5)
Reklama

Ćwiczenia fizyczne pomagające w pozbyciu się pewnych dolegliwości ciążowych oraz przygotowują mięśnie krocza i miednicy do porodu.

Ćwiczenia fizyczne w ciąży - Objawy i przebieg

Lekka gimnastyka jest potrzebna w trakcie ciąży. Powinna ona jednak być wykonywana z umiarem i nie forsować zbytnio organizmu. Systematyczne wykonywanie ćwiczeń przeznaczonych dla kobiet ciężarnych poprawia jej kondycję fizyczną jak również psychiczną. Poza tym pozytywnie wpływa na sen, ułatwiając zasypianie jak również reguluje apetyt.

Dzięki gimnastyce do organizmu matki, a tym samym dziecka, dostarczana jest większa ilość tlenu, co reguluje prace wielu narządów jak serce, płuca oraz pracę mięśni, stawów. Znacznie poprawia się krążenie krwi, co ma wpływ na sprawniejszy dopływ składników odżywczych i tlenu do płodu. Ćwiczenia przygotowują organizm matki do nadmiernego wysiłku fizycznego, jakim jest poród.

Odpowiednie przygotowanie mięśni krocza i miednicy za pomocą ćwiczeń, może wpłynąć na skrócenie czasu trwania porodu i zmniejszyć ryzyko powikłań poporodowych. W ciąży warto również wykonywać tzw. ćwiczenia Kegla, które znacznie ograniczą dolegliwości związane z wysiłkowym nieotrzymaniem moczu, co w ostatnich tygodniach ciąży, gdy macica znacznie uciska na pęcherz moczowy, jest dolegliwością spotykaną bardzo często.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Wiele z ćwiczeń nie jest zalecana w przypadku powikłań ciąży, dlatego też przed podjęciem decyzji o wykonywaniu danych ćwiczeń warto skonsultować się ze swoim lekarzem, aby być w pełni spokojnym, że nie wpłyną one niekorzystnie na prawidłowy przebieg ciąży.

Ćwiczenia fizyczne w ciąży - Leczenie

W dobraniu odpowiedniego zestawu ćwiczeń z pewnością pomoże personel Szkoły Rodzenia. Na rynku istnieje również wiele pozycji zawierających przykładowe zestawy ćwiczeń przeznaczonych specjalnie dla kobiet ciężarnych. Oto kilka z ćwiczeń, które można wykonywać bezpiecznie w czasie ciąży:
 

  • Połóż się na plecach z ugiętymi w kolanach nogami. Ręce połóż na brzuchu i naciskaj stopami podłogę. Następnie unieś biodra w górę i wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund. Powtórz kilka razy to ćwiczenie.
     
  • W pozycji na czworakach zataczaj miednicą koła raz w jedną raz w drugą stronę głęboko przy tym oddychając. Następnie przygnij głowę do klatki piersiowej, tworząc „koci grzbiet”.
     
  • Ćwiczenia Kegla – polegają na, kilkakrotnym w ciągu dnia, napinaniu mięśni okolicy odbytu i pochwy i utrzymaniu około 8-10 sekund. Ćwiczenie to można wykonywać również w trakcie oddawania moczu.
Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze