Zaloguj
Reklama

Ból stóp w ciąży

Kobieta w ciąży
Fot. ojoimages
Kobieta w ciąży
(5)
Reklama

Bóle stóp utrudniające swobodne poruszanie się, pojawiające się najczęściej w ostatnich tygodniach ciąży.

Ból stóp w ciąży - Objawy i przebieg

W trzecim trymestrze ciąży bardzo często dochodzi do nadmiernego obrzmienia stóp, co powoduje bardzo przykre dolegliwości. Buty stają się zbyt ciasne, pojawia się ciężkość oraz ból stóp. Spowodowane jest to nadmiernym zatrzymaniem wody w organizmie, co pod koniec ciąży jest dość powszechne.

Poza tym powiększona macica utrudnia prawidłowy odpływ zwiększonej w czasie ciąży krwi krążącej, z kończyn dolnych. Zwiększa się również masa ciała, co również nie pozostaje obojętne dla znacznie obciążonych stóp. Dolegliwości te są znacznie bardziej nasilone w przypadku ciąż wielopłodowych.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Jeżeli bólom stóp towarzyszą nadmierne obrzęki i pojawiają się już rano, po wstaniu z łóżka należy skontaktować się z lekarzem. Może być to bowiem objaw powikłania ciąży jakim jest stan przedrzucawkowy lub innych chorób jak np. chorób nerek. Lekarz przeprowadzi dalsze niezbędne badania w celu określenia przyczyny tej dolegliwości.

Ból stóp w ciąży - Leczenie

Aby znacznie złagodzić bóle stóp należy zrezygnować z butów na wysokim obcasie na rzecz płaskich, miękkich i wygodnych.
Lepszy odpływ krwi i chłonki z obrzmiałych i bolących nóg przyniesie z pewnością odpoczynek w pozycji siedzącej lub leżącej z uniesionymi lekko nogami. Ulgę obolałym stopom przynosi również chłodzenie nóg w zimnej wodzie.
 
zobacz także "Obrzęki w ciąży" w tym samym dziale
Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze