Zaloguj
Reklama

Ból gardła u dziecka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Redakcja serwisu
Wizyta u pediatry
Fot. ojoimages
Wizyta u pediatry
(5)
Reklama

Ból gardła jest subiektywnym objawem dyskomfortu lokalizowanego przez dziecko w miejscu łuków gardłowych lub migdałków, występującym stale lub tylko przy połykaniu.

Objawy i przebieg bólu gardła u dziecka

Ból gardła najczęściej występuje w przebiegu anginy lub innych infekcji gardła i migdałków. Zwykle towarzyszy temu gorączka powyżej 38 stopni, ogólne osłabienie i bóle brzucha. Z powodu podrażnienia nerwów mających swoje zakończenia w gardle dziecko może odczuwać nudności lub wymiotować.
 
Nasilony odczyn zapalny migdałków i ich znaczne powiększenie może spowodować nawet problemy z oddychaniem (duszność) na skutek zmniejszenia drożności dróg oddechowych.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć ból gardła u dziecka

Zawsze należy szybko skontaktować się z lekarzem gdy bólowi gardła towarzyszą nasilone objawy ogólne lub wysoka gorączka. Infekcja gardła i migdałków przebiegająca z dużym bólem gardła i powiększeniem okolicznych węzłów chłonnych (zwłaszcza węzły podżuchwowe) to bardzo często angina paciorkowcowa - infekcja bakteryjna grożąca licznymi powikłaniami i z tego powodu bezwzględnie wymagająca włączenia antybiotyku.

Leczenie bólu gardła u dziecka

U dzieci starszych, przy niezbyt nasilonych dolegliwościach można zastosować płukanie gardła naparem z szałwii i rumianku, lub dostępne bez recepty tabletki do ssania na gardło i aerozole. W ich wyborze powinien pomóc farmaceuta w aptece.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze