Badanie ASO - podwyższone miano

ASO, czyli odczyn antystreptolizynowy jest badaniem stwierdzającym w organizmie człowieka obecność przeciwciał przeciwko pozakomórkowemu antygenowi paciorkowca grupy A, czyli streptolizynie O.
Badanie ASO - Objawy i przebieg
Za podwyższone wartości ASO uznaje się wartości wynoszące co najmniej 250 jednostek u dorosłych lub co najmniej 333 jednostek u dzieci powyżej 5 lat. Znacznie podwyższone lub NARASTAJĄCE w kolejnych badaniach miano ASO potwierdza przebycie zakażenia paciorkowcem ropotwórczym z grupy A (Streptococcus pyogenes).
Ze względu na możliwość występowania powikłań po zakażeniu tym typem paciorkowca (takich jak gorączka reumatyczna czy kłębkowe zapalenia nerek), miano ASO stanowi czuły marker prawidłowego i skutecznego leczenia zakażenia paciorkowcem.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć
Skonsultuj się z lekarzem rodzinnym lub pediatrą jeżeli u dziecka stwierdzono podwyższone miano ASO, zwłaszcza gdy dotyczy to świeżo przebytej anginy. Należy pamiętać, że podwyższone miano ASO nie może być jedynym kryterium rozpoznania powikłań zakażenia paciorkowcem, lecz jest jedynie badaniem wspierającym rozpoznanie. Najważniejszym kryterium, od którego zależy decyzja o rodzaju niezbędnego leczenia, jest analiza objawów klinicznych występujących u dziecka oraz ocena ewolucji miana ASO w określonych odstępach czasu.
Badanie ASO - Leczenie
Leczenia domowego nie ma.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
K.Kubicka, W.Kawalec „Pediatria” Wyd.PZWL, 1999
G.Gutowska-Grzegorczyk „Gorączka reumatyczna” Wyd. Standardy Medyczne, 9(11), wrzesień 2000
Kategorie ICD:
- Choroba reumatyczna bez wzmianki o zajęciu serca
- Choroba reumatyczna z zajęciem serca
- Paciorkowce grupy A, jako przyczyna chorób sklasyfikowanych w innych rozdziałach
- Pląsawica reumatyczna
- Podwyższony poziom przeciwciał
- Rumień brzeżny
- Zaburzenia kłębuszków nerkowych w chorobach sklasyfikowanych gdzie indziej
Kategorie ATC:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.