Zaloguj
Reklama

Angina u dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Dziecko podczas odpoczynku, sen
Fot. Panthermedia
Dziecko podczas odpoczynku, sen
(3)
Reklama

Angina (zapalenie gardła) u dzieci, wywoływana jest przez paciorkowce. Jest to inaczej, ostre zapalenie migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła. Choroba ta przenoszona jest drogą kropelkową.

Objawy i przebieg anginy u dzieci

Nie powinno się bagatelizować anginy zwłaszcza u dzieci, gdyż może ona dawać bardzo groźne i niebezpieczne powikłania (np. gorączka reumatyczna, ropień zagardłowy, zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych, zapalenie płuc czy zapalenie kłębuszków nerkowych). Angina wymaga włączenia antybiotyków.

Objawy anginy u dzieci i sposoby jej leczenia

Angina jest chorobą, którą bardzo łatwo możemy się zarazić (np. podczas zużywania tego samego kubka do picia, łyżki). Podczas anginy na migdałkach, pojawiają się zmiany (nalot koloru żółto-szarego), są opuchnięte, gardło jest czerwone, co utrudnia oddychanie oraz przełykanie. Oprócz tego dziecko ma wysoką gorączkę, towarzyszą jej dreszcze, mogą pojawić się także wymioty, niechęć do spożywania pokarmów, uczucie zmęczenia i rozbicia.

Objawem charakterystycznym dla anginy są także bóle kostno-stawowe. Jeśli zauważymy wyżej wymienione objawy powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Konieczne jest włączenie antybiotyku. Bardzo ważną kwestią jest to by dziecko przebywało w ciepłym pomieszczeniu, prawidłowo odżywiało się i piło letnią przegotowaną wodę.

Pamiętajmy by anginę u dziecka wyleczyć do końca, a po zakończonej kuracji antybiotykowej pójść na konsultację do lekarza, gdyż powikłania po anginie są bardzo niebezpieczne dla zdrowia dziecka.  
 

Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze