Mama po godzinach
Czym jest wstrząs anafilaktyczny i jak reagować na jego pojawienie się?
Wstrząs anafilaktyczny, ze względu na nieprzewidywalny charakter i stopień nasilenia objawów, należy do stanów nagłych, potencjalnie zagrażających życiu1! Najważniejsza jest wtedy szybka reakcja i podanie leku, który może uratować życie – adrenaliny podawanej domięśniowo (epinefryny) 2.– Nie bójmy się udzielać pierwszej pomocy! W przypadku wystąpienia anafilaksji, czas do pojawienia się niewydolności krążeniowo – oddechowej to kilka minut. Dlatego, tak ważna jest edukacja i regularne szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy – podkreśla lekarz Łukasz Durajski.
Wyskacz zdrowie na wiosnę i zaplanuj aktywny czas z dzieckiem
Cytując słynną piosenkę Marka Grechuty „Wiosna, ach to ty!”, wyczekana przez wszystkich, słoneczna pora roku daje wiele możliwości spędzania czasu. Jest to dobry moment, aby zaplanować wolne chwile na sportowo, aktywnie oraz rodzinnie. Wiosna daje energię do pracowania nad formą – dobrym startem są chociażby takie formy ruchu jak chodzenie czy skakanie. Regularna aktywność fizyczna jest ważna dla naszego organizmu, ponieważ wspiera odporność, przemianę materii i generalne zdrowie.
Świąteczny przewodnik po wielkanocnym menu dla dorosłych i dla dzieci
W polskiej tradycji kulinarnej są potrawy, bez których nie wyobrażamy sobie świątecznego stołu. Wiele z nich nie potrzebuje skomplikowanych przygotowań, aby zaskoczyć nas wyjątkowym smakiem. Do tej grupy zaliczają się między innymi jajka. I mimo tego, że ich spożywanie od lat owiane jest wieloma mitami, stanowią one nierozłączny element zbliżającej się Wielkanocy. Jakie wartości ukryte są w potrawach goszczących w świątecznym menu oraz po co mogą sięgać najmłodsi – podpowiada Agnieszka Piskała – Topczewska, dietetyk i diet coach.
Prawie dwa miliony dzieci cierpi na astmę z powodu zanieczyszczonego powietrza
Astma jest chorobą przewlekłą, która może powodować zapalenie płuc. Zgodnie z niedawno opublikowanym badaniem, prawie dwa miliony nowych przypadków astmy dziecięcej może być spowodowanych zanieczyszczeniami powietrza.
- Reklama
Jak właściwie stosować antybiotyki?
Penicylina, czyli pierwszy antybiotyk został odkryty przypadkiem w 1928 r. przez Alexandra Fleminga. Brytyjski uczony zauważył bowiem, że pleśń, która pojawiła się w hodowli gronkowców, niszczyła te bakterie. Okrycie to zrewolucjonizowało medycynę, pozwalając na skuteczne leczenie wielu chorób. Jednak, aby antybiotyk był skuteczny powinien być odpowiednio stosowany – wg wskazań lekarza. Czym właściwie są antybiotyki? W jaki sposób pozwalają pokonać bakterie? Odpowiada Joanna Pietroń, internista.
Jak wybrać buty dla dziecka?
Chociaż według powiedzenia „najtrudniejszy jest pierwszy krok”, to dzieci stawiają go z uśmiechem. Szybko zaczynają śmiało chodzić, potem biegać. Jest to moment, w którym przed rodzicami pojawia się wyzwanie jakim jest dobór odpowiedniego obuwia. To właśnie stopy są odpowiedzialne za przesyłanie do mózgu wielu cennych informacji, chociażby dotyczących orientacji w terenie czy termoregulacji całego ciała. Na co zwrócić uwagę, wybierając buty? Na to pytanie odpowiada Jacek Jarosiński, fizjoterapeuta.
Uczęszczanie do przedszkola od 3 roku życia zwiększa szansę na lepszą edukację i pracę w przyszłości
Dzieci, które uczęszczają do przedszkola od 3 roku życia, mają większe szanse na lepszą edukację i pracę w przyszłości niż dzieci, które zostają w domu rok dłużej. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, których matki mają słabsze wykształcenie. Zostało to stwierdzone w badaniu przeprowadzonym przez czeskich naukowców.
Małe dzieci mogą nie potrafić rozpoznać emocji u osób w maseczkach
Noszenie maseczek miało znaczący wpływ na życie ludzi przez ostatnie półtora roku, czego skutki naukowcy muszą jeszcze odkryć. Zespół kierowany przez Monikę Gori z Włoskiego Instytutu Technologii (IIT) opublikował badanie, które pokazuje, że dzieci w wieku od trzech do pięciu lat mają trudności z rozpoznawaniem emocji u osób, które mają zasłoniętą twarz.
Kampania "Odpowiedzialne rodzicielstwo"
Mamy przyjemność obejmować patronat nad kampanią „Odpowiedzialne Rodzicielstwo”, która stanowi rzetelne źródło wiedzy dla wszystkich Rodziców oraz par, które pragną zostać Rodzicami. Wysoce edukacyjny przekaz został zapewniony dzięki wsparciu wybitnych autorytetów.
Życzenia Wielkanocne
Drodzy Użytkownicy,w tym szczególnym czasie, ale też ze względu na obecnie panującą sytuację na świecie, pragniemy życzyć Wam przede wszystkim zdrowych, pogodnych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy.
- Reklama
Kampania „Odpowiedzialne Rodzicielstwo”
Wystartowała kampania „Odpowiedzialne Rodzicielstwo”, która stanowi rzetelne źródło wiedzy dla wszystkich Rodziców oraz par, które pragną zostać Rodzicami. Wysoce edukacyjny przekaz został zapewniony dzięki wsparciu wybitnych autorytetów. Kampania powstała pod patronatem merytorycznym Instytutu Matki i Dziecka.
Dziś ruszyła kampania „Odpowiedzialne Rodzicielstwo”
Mamy przyjemność obejmować patronat nad kampanią „Odpowiedzialne Rodzicielstwo”, która stanowi rzetelne źródło wiedzy dla wszystkich Rodziców oraz par, które pragną zostać Rodzicami.
Koronawirus – zmiany w zasadach bezpieczeństwa
Od poniedziałku 20 kwietnia następuje częściowe złagodzenie zasad bezpieczeństwa wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa.
Kolejna konferenecja premiera w sprawie COVID-19
W dniu 9 kwietnia na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przekazał, że wszystkie obecnie panujące obostrzenia pozostają w mocy do niedzieli 19 kwietnia. Zgodnie z tym komunikatem nadal będą obowiązywać:
Koronawirus – racjonalne spojrzenie
Gdy w grudniu ubiegłego roku świat obiegła informacja o pierwszych zachorowaniach spowodowanych zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, prawdopodobnie nie zastanawialiśmy się, jaki będzie to miało wpływ na nasze codzienne życie. Ot, „jakaś nowa choroba", jakich przecież mnóstwo. To że kilku mieszkańców Chin zachorowało, to jeszcze chyba nie powód, żeby się tym martwić? Przecież zima za pasem – trzeba się przygotować na naszą coroczną „epidemię" grypy. Podejrzewam, że po pierwszych zachorowaniach w Wuhan nikt nie spodziewał się „efektu motyla" i rozwoju pandemii, jakiej świat od dawna nie notował.
Sposoby leczenia infekcji wywołanej przez koronawirusa
Na chwilę obecną lekarze nie dysponują żadnym produktem leczniczym, który byłby dedykowany stricte do leczenia infekcji wywołanej przez koronawirusa. Na całym świecie leczenie oparte jest na stosowaniu innych leków, których użycie może przynieść choć minimalną poprawę stanu zdrowia chorych.
Nowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa w Polsce
We wtorek, tj. 31 marca, odbyła się kolejna konferencja prasowa z udziałem premiera Polski, Mateusza Morawieckiego. Ogłosił on nowe obostrzenia w związku rozprzestrzeniającą się epidemią wirusa.
Koronawirus – w prostych słowach o trudnym przeciwniku
Grudzień 2019 roku pozostanie w naszej pamięci na długo. Wtedy to pojawiły się pierwsze informacje o podstępnym wirusie, który atakował kolejno mieszkańców miasta Wuhan, a w krótkim czasie także całych Chin. Niestety bardzo szybko rozprzestrzenił się również w Europie. Wirus, o którym mowa, to SARS-CoV-2, czyli koronawirus wywołujący zespół ostrej niewydolności oddechowej.
Maseczki – czy można je zrobić w domu?
Coraz częściej docierają do nas informacje, że zaczyna brakować podstawowych artykułów medycznych, jak chociażby maseczek. W mediach społecznościowych pojawia się więcej grup, które zachęcają do ich szycia.
Dziecięce obawy dotyczące koronawirusa: jak je łagodzić?
Pandemia koronawirusa budzi lęk u przedstawicieli różnych grup wiekowych, w najtrudniejszej sytuacji są jednak najprawdopodobniej najmłodsi pacjenci. Odwołane zajęcia szkolne, zostający w domu rodzice, zakaz wydarzeń masowych czy ograniczenia w funkcjonowaniu handlu – te wszystkie sytuacje są dla dzieci całkowicie nowe i prowadzą do odczuwania przez nie nierzadko nasilonego lęku. Rolą rodziców jest podjęcie prób zniwelowania dziecięcych obaw – jak więc można zmniejszyć niepokój najmłodszych pacjentów?