Zaloguj
Reklama

Źle leczona grypa u dziecka przyczyną zachorowania na groźny zespół?

Nowe leki
Fot. panthermedia
Nowe leki
(0)

Zespół Reye’a uznawany jest za niezwykle rzadko występująca chorobę, której skutki są niezwykle poważne. Zespół Reye’a dotyka zarówno dzieci, jak  i dorosłych, choć w przeważającej części obserwuje się wystąpienie zespołu u dzieci w wieku 4-12 lat. Zespół Reye’a uznawany jest również za ciężkie powikłanie nieprawidłowego leczenia grypy i przeziębienia.

Reklama

Pierwsze dane literaturowe

Pierwsze wzmianki o zespole Reye’a pojawiły się w latach 60. ubiegłego wieku, kiedy to w Australii Douglas Reye opisał 21 przypadków dzieci borykających się z encefalopatią i stłuszczeniem narządów wewnętrznych. Początkowo symptomy chorobowe sklasyfikowano jako zapalenie opon mózgowych. Co interesujące z biegiem czasu obserwowano coraz wyższy odsetek chorych borykających się z podobnymi objawami – jak podają dane literaturowe, w latach 70. zapadalność na zespół Reye’a sięgała od 0,8 do 6 /100 tys. osób badanej populacji.

Przyczyny oraz przebieg zespołu Reye’a

Pomimo ogromnego rozwoju medycyny do dziś ciężko jednoznacznie powiedzieć, co jest przyczyną wystąpienia zespołu Reye’a. Lekarze i naukowcy są jednak zgodni, że chorobę najczęściej diagnozuje się u dzieci, które w czasie infekcji wirusowej leczono produktami leczniczymi zawierającymi w swoim składzie kwas acetylosalicylowy. Związek popularnej aspiryny z wywoływaniem zespołu Reye’a potwierdziły liczne badania epidemiologiczne prowadzone na całym świecie. Udowodniono, że zespół de Reye’a wystąpił u 80% dzieci, u których uprzednio stosowano aspirynę. Do możliwych przyczyn wystąpienia choroby lekarze zaliczają również:

  • przebyte infekcje o podłożu wirusowym, przede wszystkim wywołane przez wirus grypy, paragrypy, opryszczki, półpaśca, adenowirusy, rinowirusy, EBV,
  • stosowanie leków takich jak kwas walproinowy, fenotiazyna,
  • szkodliwy wpływ insektycydów, pestycydów, farb, oleju Margosa, zatrucie aflatoksynami grzybów Aspergillus flavus.

Przebieg choroby opisywany jest dwuetapowo. W pierwszym etapie pojawiają się objawy przypominające zakażenie górnych dróg oddechowych, niekiedy objawy przypominają ospę wietrzną lub różyczkę. U niemowląt i małych dzieci mogą pojawić się zaburzenia jelitowo-żołądkowe. W kolejnym etapie, około 3., 4. doby, pojawiają się objawy przypominające uszkodzenie układu nerwowego – majaczenie, drgawki, niekiedy śpiączka. Może pojawić się wzmożone napięcie mięśniowe, sztywność karku, zaburzenia czynności serca. Choroba uszkadza mitochondria, pojawiają się problemy z oddychaniem – oddech staje się płytki, nierównomierny, może dojść do utraty przytomności. W miarę postępowania choroby dochodzi do obrzęku mózgu – ciśnienie śródczaszkowe wzrasta, zaburzając tym samym funkcje neurologiczne.

fot. panthermedia

Diagnoza

Ze względu na to, że zespół Reye’a przypomina inne jednostki chorobowe (np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu, zapalenie wątroby, ciężkie zatrucie lekami, choroby metaboliczne) niezbędne jest przeprowadzenie dogłębnej diagnostyki, która pozwoli postawić jednoznaczną diagnozę. Badania laboratoryjne prowadzone u chorych na zespół Reye’a wskazują zazwyczaj na podwyższenie aktywności enzymów wątrobowych, podwyższenie stężenia amoniaku, spadek poziomu glukozy, obniżenie wskaźnika protrombinowego, stłuszczenie wątroby, brak czynników zapalnych w płynie mózgowo-rdzeniowym. W prawidłowej diagnozie kluczowe staje się również przeprowadzenie wywiadu z chorym lub jego najbliższymi. W przypadku, gdy w wywiadzie pojawiają się informacje dotyczące dwufazowego przebiegu choroby, wykluczono encefalopatię i niewydolność wątroby oraz uzyskano wyniki badań laboratoryjnych o parametrach wskazanych powyżej, możliwe jest, że pacjent cierpi na zespoł Reye’a. Niezwykle ważne, aby rodzice, których dziecko cierpi na zakażenie dróg oddechowych, obserwowali swoje dziecko, a w momencie wystąpienia niepokojących objawów jak drgawki, drażliwość, dezorientacja, szybko konsultowali się z lekarzem. Nie bagatelizuj pierwszych objawów sugerujących o wystąpieniu zespołu Reye'a! Ze względu na to, że objawy często przypominają inne jednostki chorobowe, łatwo przeoczyć i pomylić zespół Reye'a z inną chorobą, co może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Pamiętaj – objawy chorobowe u dziecka postępują szybciej niż u dorosłego!

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Aspirin and Reye syndrome. Committee on Infectious Diseases. „Pediatrics” 1982, no. 69 (6), s. 810–812.
    Ninove, L., Daniel, L., Gallou, J., Cougard, P.-A. et al.: Fatal case of Reye's syndrome associated with H3N2 influenza virus infection and salicylate intake in a 12-year-old patient. „Clinical Microbiology and Infection” 2011, no. 17 (1), s. 95-97.

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze