Zespół pocovidowy u dzieci (PIMS-TS): co to za jednostka i jak się ją leczy?

COVID-19 to choroba, o której w przyszłości dowiemy się zapewne wielu jeszcze interesujących, a czasami nawet i przerażających rzeczy. Pewne informacje na temat tej jednostki są już dostępne – początkowo sądzono, że dla dzieci COVID-19 jest całkowicie niegroźny, obecnie wiadomo już jednak, iż zachorowanie może u najmłodszych prowadzić do poważnego problemu, którym jest pocovidowy zespół PIMS-TS.
Dużo uwagi badacze kierują ku przebiegowi COVID-19 u dzieci. Początkowo – ze względu na to, że większość zakażeń koronawirusem przebiegała u dzieci skąpo- lub nawet bezobjawowo – sądzono, że choroba dla najmłodszych pacjentów nie jest szczególnie groźna. Od pewnego jednak czasu obserwowano występowanie u części dzieci niepokojących, a zarazem dość nietypowych dolegliwości. Okazało się, że za ich występowanie odpowiedzialny jest zespół PIMS-TS (skrót od angielskiego paediatric inflammatory multisystem syndrome – temporally associated with SARS-CoV-2), określany czasem również jako dziecięcy zespół pocovidowy.
Przyczyny zespołu pocovidowego u dzieci
Tak naprawdę nie do końca jasne jest to, dlaczego u niektórych dzieci po przechorowaniu COVID-19 dochodzi do wystąpienia zespołu PIMS-TS. Naukowcom udało się dociec, że problem pojawia się u pacjentów, którzy przeszli zakażenie zarówno całkowicie bezobjawowo, jak i u tych, u których pojawiały się jednak jakiegoś rodzaju dolegliwości. Obserwowano również występowanie zespołu pocovidowego w okresie zdrowienia.
Podejrzewa się, że zespół pocovidowy u dzieci pojawiać się może w związku z nadmierną odpowiedzią układu odpornościowego. W takiej sytuacji rozwijać się może ogólnoustrojowy nawet stan zapalny, którego objawami mogą być bardzo poważne dolegliwości.
Objawy zespołu pocovidowego u dzieci
Zazwyczaj choroba rozpoczyna się od wysokiej gorączki, która utrzymuje się przez około trzy doby. Poza tym wśród możliwych, opisywanych dotychczas objawów zespołu pocovidowego u dzieci wymienić można:
- biegunkę,
- wymioty,
- malinowy język,
- wysypkę,
- zaczerwienienie spojówek,
- znaczne osłabienie,
- bóle brzucha o niejasnej przyczynie,
- powiększenie węzłów chłonnych,
- obrzęk dłoni i stóp,
- niedociśnienie,
- napady drgawkowe,
- zmniejszenie ilości oddawanego moczu lub nawet i bezmocz.
Zespół pocovidowy u dzieci, fot. panthermedia
Rozpoznawanie zespołu pocovidowego u dzieci
Postawienie rozpoznania PIMS-TS zazwyczaj nie jest łatwe – wynika to chociażby z tego, że u większości dzieci COVID-19 przebiega całkowicie bezobjawowo. WHO opracowało jednak wstępne kryteria rozpoznawania zespołu pocovidowego u dzieci. Wśród nich wymienia się:
- występowanie u pacjenta gorączki wraz z przynajmniej częścią wspominanych powyżej dolegliwości,
- stwierdzenie podwyższonych poziomów markerów stanu zapalnego w badaniach laboratoryjnych (takich jak np. CRP czy prokalcytonina),
- stwierdzenie wcześniej u badanego pozytywnego wyniku badania RT-PCR w kierunku wirusa SARS-CoV-2 lub dużego prawdopodobieństwa kontaktu dziecka z osobą zakażoną COVID-19. Przed rozpoznaniem zespołu pocovidowego u dziecka ważne jest wykluczenie innych możliwych przyczyn występujących u niego dolegliwości, przede wszystkim sepsy.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
- https://www.ecdc.europa.eu/sites/default/files/documents/covid-19-risk-assessment-paediatric-inflammatory-multisystem-syndrome-15-May-2020.pdf
- https://emergency.cdc.gov/han/2020/han00432.asp
Kategorie ICD:
- Objawy, cechy chorobowe oraz nieprawidłowe wyniki badań klinicznych laboratoryjnych gdzie indziej niesklasyfikowane
- Objawy i cechy chorobowe ogólne