Zaloguj
Reklama

Zespół jelita drażliwego u dzieci

Płaczące dziecko
Fot. medforum
Płaczące dziecko
(5)

Zespół jelita drażliwego IBS nie jest chorobą, lecz grupą objawów z przewodu pokarmowego występujących jednocześnie na które nie znajduje się  żadnych przyczyn organicznych wyjaśniających objawy.

Reklama

IBS określa się jako czynnościowe zaburzenia przewodu pokarmowego. Może dotyczyć zarówno chłopców jak i dziewczynek. W krajach zachodnich częstość jego występowanie ocenia się na 15–20% populacji młodocianych i dorosłych. Objawy chorobowe najczęściej pojawiają się w okresie od dojrzewania do 30 roku życia.


Przyczyny IBS nie są jednoznacznie określone. W patogenezie grają rolę zarówno czynniki fizyczne jak i psychiczne. Do czynników sprzyjających jego rozwojowi zalicza się predyspozycje genetyczne, a także stresujące przeżycia.

Ze względu na rodzaj wypróżnień można wyróżnić  trzy postacie zespołu jelita nadwrażliwego:

  1. biegunkową,
  2. zaparciową
  3. mieszaną.

Dolegliwości są nawracające. IBS może przebiegać z okresami zaostrzeń oraz remisji. Dzieciom cierpiącym na zespół jelita nadwrażliwego bardzo często towarzyszą zmiany nastroju, lęki, stany depresyjne oraz zaburzenia snu. Bóle brzucha (zwykle skurczowe) mogą mieć różną lokalizację -najczęściej występują  w prawym, bądź lewym podbrzuszu. Nasilają się  w ciągu dnia, bardzo często na około godzinę po spożytym posiłku.

Natężenie bólu maleje po wypróżnieniu. Inne objawy, które mogą występować w IBS : 1. biegunka- luźne, wodniste stolce trzy lub więcej razy dziennie, parcie na stolec. 2. zaparcia -twarde, zbite stolce; dwa lub mniej wypróżnień w tygodniu; lub wysiłek podczas wypróżnienia, 3.uczucie niezupełnego wypróżnienia, 4. stolce z domieszką śluzu, 5. wzdęcia brzucha.


Kryteria rozpoznania  zespołu jelita drażliwego (synonimy: zespół jelita nadpobudliwego, zespół jelita nadwrażliwego) (IBS irritable bowel syndrome) u dzieci  obejmują  występowanie wszystkich z wymienionych poniżej objawów, min. raz w tygodniu, przez co najmniej 2 miesiące przed ustaleniem rozpoznania.


A. Uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej lub ból spełniający co najmniej 2 z poniżej wymienionych warunków przez minimum 25% czasu:

  • poprawa po defekacji,
  • początek związany ze zmianami częstotliwości wypróżnień,
  • początek związany ze zmianami konsystencji (wyglądu) stolca,


B. Konieczne jest wykluczenie procesu zapalnego lub nowotworowego wady anatomicznej, które mogłyby wyjaśnić dolegliwości dziecka.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze