Zaloguj
Reklama

Zaburzenia gospodarki elektrolitowej i ich wpływ na zdrowie

Picie wody u dzieci
Fot. panthermedia
Picie wody u dzieci
(0)

Zapewnienie prawidłowej gospodarki elektrolitowej odgrywa ogromną rolę w naszym codziennym życiu. Wielu z nas zapomina o prawidłowym nawadnianiu, a w stanach niedoboru o suplementowaniu elektrolitów. Czym skutkują zaburzenia gospodarki elektrolitowej? Jak się przed nimi ustrzec?

Reklama

Elektrolity – co to takiego?

Elektrolity to nic innego jak zestaw jonów, które znajdują się w naszym organizmie, zapewniając tzw. homeostazę, czyli równowagę w organizmie. Wśród najważniejszych elektrolitów wyróżnia się jony sodu, potasu, wapnia i magnezu, które na co dzień dostarczamy wraz z wodą. Homeostaza elektrolitowa zapewnia prawidłową gospodarkę wodną organizmu, dodatkowo elektrolity wpływają na prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych, co ma kluczowe znaczenie dla układu nerwowego. Elektrolity pozwalają również na prawidłowe funkcjonowanie mięśni.

Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej-przyczyny

Zaburzenia gospodarki elektrolitowej, zwłaszcza te gwałtowne, stanowią istotne zagrożenie dla zdrowia i życia. Występujące zaburzenia zazwyczaj towarzyszą innym schorzeniom, jak grypa żołądkowa czy stosowanie określonych grup leków w innych schorzeniach. Wśród najważniejszych przyczyn zaburzeń gospodarki elektrolitowej wymienia się:

  • błędy w odżywianiu,
  • stosowanie leków wpływających na bilans jonowy w organizmie (zwłaszcza moczopędnych i przeczyszczających),
  • postępujące choroby wpływające na zaburzenia elektrolitowe (zwłaszcza jednostki chorobowe przebiegające z wysoką gorączką),
  • intensywny wysiłek fizyczny,
  • biegunki,
  • wymioty.

Skutkami zaburzeń elektrolitowych mogą być m.in. kurcze mięśni, senność, konwulsje, arytmia, odwodnienie. Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej często towarzyszą chorobom nerek, chorobom układu pokarmowego czy również hormonalnego.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze