Zaloguj
Reklama

Wady wzroku u małych dzieci

Wspólne spędzanie czasu
Fot. ojoimages
Wspólne spędzanie czasu
(2)

Eksperci alarmują - coraz więcej młodszych dzieci ma problem ze wzrokiem. W przypadku podejrzenia, że dziecko ma problemy ze wzrokiem, należy wybrać się do okulisty. Wady wzroku można wcześnie zdiagnozować i leczyć.

Reklama

Jakie są najczęstsze wady wzroku?

Krótkowzroczność (miopia) - jest wadą, w której niewyraźnie widzi się przedmioty znajdujące się w oddali. Jeśli dziecko wytęża wzrok i przygląda się przedmiotom z bliska oraz nie rozpoznaje z daleka znajomych ludzi - należy wybrać się z nim do specjalisty. Leczenie krótkowzroczności wymaga odpowiednich szkieł korekcyjnych. Krótkowzroczność najczęściej pojawia się u dzieci w wieku szkolnym.

Dalekowzroczność (hipermetropia) - to wada, która polega na niewyraźnym widzeniu przedmiotów, które znajdują się blisko.

Najczęstsze objawy:

  • dziecko odsuwa od siebie zabawki, ponieważ z daleka widzi je lepiej,
  • siada daleko od telewizora,
  • potyka się o różne przedmioty,
  • czytanie jest męczące, często pojawia się ból głowy.

Wada rozwija się we wczesnym dzieciństwie, wymaga leczenia i noszenia okularów.

Astygmatyzm - wada, w której widzenie jest znieszktałcone. Dziecko trzyma przedmioty blisko twarzy, często boli je głowa. Leczenie wymaga noszenia odpowiednich szkieł korekcyjnych. Astygmatyzm często występuje z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością.
 

fot. ojoimages

 

Zez - to odchylenie oczu od prawidłowego ustawienia. Oczy (lub jedno oko) zbiegają się do środka (zez zbieżny) lub na zewnątrz (zez rozbieżny). Oczy ustawiają się prawidłowo po 3 miesiącu życia, dlatego nie należy wpadać w panikę jeśli do tego czasu gałki oczne dziecka rozbiegają się lub zbiegają. Jeśli jednak po 6 miesiącu życia problemy z oczami nie znikają, należy zgłosić się do okulisty. W przypadku zaniedbania wady mogą pojawić się poważne konsekwencje - łącznie ze ślepotą, jeśli jedno oko jest nieużywane. Korygowanie zeza polega na zakrywaniu silniejszego oka opaską. Ma to na celu pobudzenie do pracy oka słabszego. W niektórych przypadkach konieczna może być operacja.

Niedowidzenie - często jest wynikiem zeza. Jest to wada, w której jedno “oko widzi lepie”j niż drugie. Może prowadzić to do zaprzestania używania mniej sprawnego oka. Ze względu na poważne konsekwencje niedowidzenie powinno być jak najszybciej zdiagnozowane i leczone.

Optodysleksja - nie zawsze problemy z czytaniem i pisaniem to dysleksja. W wielu przypadkach kłopoty wynikają z ukrytej wady wzroku - nieprawidłowej konwergencji (jest to zdolność oczu do obserwowania przedmiotów poprzez zmianę położenia gałek ocznych). Należy pamiętać, że przyczyną słabszych wyników w nauce może być wada wzroku.

Okulary - dla niektórych dzieci to prawdziwy koszmar

Często dzieci nie chcą nosić okularów. Należy dać dziecku prawo do wyboru oprawek. Nie należy zmuszać dziecka, aby nosiło okulary cały dzień - należy stopniowo wydłużać czas. Okulary powinny być także bezpieczne - nie mogą się zsuwać, powinny być lekkie i nie utrudniać codziennego, aktywnego życia.

Należy pamiętać o regularności wizyt u okulisty - tylko wtedy lekarz będzie mógł ocenić czy leczenie przynosi efekty.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:


Reklama
(2)
Komentarze