Zaloguj
Reklama

Wady kręgosłupa u dzieci

Rysowanie
Fot. panthermedia
Rysowanie
(5)

Dzisiejszy styl życia, brak aktywności fizycznej i przesiadywanie przed komputerem i telewizorem sprzyjają powstawaniu wad kręgosłupa od najmłodszych lat.

Reklama

Spis treści:

  1. Niewłaściwy tryb życia i jego skutki
  2. Schorzenia kręgosłupa u dzieci
  3. Co robić w domu?

Niewłaściwy tryb życia i jego skutki

Niewłaściwy tryb życia prowadzi do zanikania bądź powiększania krzywizny kręgosłupa – wtedy właśnie powstają wady postawy. Wpływają one nie tylko na wygląd, ale głównie na sprawność organizmu. Badania wskazują, że większość dzieci w Polsce ma wady kręgosłupa.

Przy wykryciu wad postawy (najlepiej w tym celu wybrać się do ortopedy), należy pamiętać o odpowiednich ćwiczeniach – niekorygowane wady mogą doprowadzić do poważnych schorzeń. Przez wiele lat mogą nie dawać dolegliwości bólowych, jednak przyjdzie czas, kiedy zaczniemy się skarżyć na ból.

Schorzenia kręgosłupa u dzieci 

Wśród najczęściej wymienianych schorzeń kręgosłupa u dzieci można wymienić:

  • skoliozę – u dzieci w wieku szkolnym dźwigających ciężkie tornistry, kręgosłup staje się podatniejszy na boczne skrzywienie – plecy tracą symetrię, a kręgosłup poprzez wygięcie przypomina kształtem literę S,
  • lordozę – jest to nadmierne wygięcie kręgosłupa do przodu na odcinku lędźwiowym, przyczyną może być niedobór witaminy D lub awitaminoza, a także słabość mięśni. Lordoza może być także skutkiem stanów zapalnych w obrębie kręgosłupa, skurczów mięśni oraz choroby genetycznej – achondroplazji (wywołuje zaburzenia w rozwoju niektórych kości i w efekcie karłowatość),
  • kifozę młodzieńczą tzw. chorobę Scheuermanna. Dotyka zazwyczaj dzieci w wieku 12-16 lat. Przyczyna choroby może mieć podłoże genetyczne, może także być spowodowana codziennym, nadmiernym przeciążeniem fizycznym, obniżonym napięciem mięśniowym. Widoczne objawy to garb czyli łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę grzbietową.


Wady kręgosłupa u dzieci, fot. panthermedia

O kręgosłup dziecka należy dbać od najmłodszych lat. Głównym problemem naszych czasów są zbyt ciężkie plecaki. Waga nie powinna przekraczać 10-15% masy ciała dziecka. Przepisy BHP mówią o tym, że dorosły człowieka nie może nosić rzeczy cięższych niż 25% masy jego ciała. Dzieci w wieku szkolnym ważące około 25-30 kg noszą 8-10 kg plecaki. Oznacza to, że kręgosłup dziecka jest obciążony bardziej niż kręgosłup dorosłego. W miarę możliwych należy część książek zostawiać w szkole – większość placówek ma specjalne szafki na podręczniki.

Co robić w domu?

W domu należy zapewnić dziecku optymalne warunki do nauki. Koniecznie trzeba zadbać o właściwe dopasowanie biurka i krzesła:

  • biurko powinno mieć blat, który się podnosi i opuszcza, powinien być odpowiednio szeroki, aby pomieścić wszystkie rzeczy;
  • krzesło powinno być dostosowane do wzrostu, z możliwością regulacji wysokości, z podpórkami pod łokcie, zagłówkiem i profilowanym oparciem.

Wady kręgosłupa u dzieci, fot. panthermedia

Dodatkowo należy pamiętać o odpowiednim materacu do spania oraz aktywności fizycznej – ćwiczenia są niezbędne jako element profilaktyki wad kręgosłupa.

W razie wykrycia wad postawy, odpowiednie ćwiczenia zlecone przez rehabilitanta są podstawą do korygowania błędów i poprawy stanu zdrowia.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze