Zaloguj
Reklama

Szkarlatyna znów wśród Polskich dzieci!

Hospitalizacja dzieci
Fot. Panthermedia
Hospitalizacja dzieci
(0)

Szkarlatyna kojarzy się nam z chorobą zamierzchłych czasów. Jednak w ostatnim czasie odnotowano wzrost zachorowalności wśród dzieci. Jakie są objawy szkarlatyny i jak ją leczyć, znajdziecie w poniższym poradniku.

Reklama

Szkarlatyna czyli płonica

Szkarlatyna nazywana jest również płonicą . Tuż przed II Wojną  Światową uważana była za jedną z najcięższych chorób dziecięcych, często prowadzących do śmierci. W tamtym czasie, śmiertelność wynosiła ponad 25%! Obecnie, śmiertelność szacuje się na poziomi e 1%.

Źródło zakażenia

Źródłem zakażenia, jest człowiek zainfekowany przez paciorkowce beta-hemolizujące z grupy A, które wytwarzają tzw. Toksynę erytrogenną. Za najniebezpieczniejszego gronkowca uznawany jest Streptococcus pyogenes.

Przebieg

Od momentu zainfekowania, do pojawienia się pierwszych objawów mija około 3 dni. Początek choroby charakteryzuje się ostrym przebiegiem, któremu towarzyszy bardzo wysoka temperatura, sięgająca 400C.  Osoba zainfekowana odczuwa ogólne „rozbicie”, któremu towarzyszą silne bóle brzucha, nudności, wymioty. Migdałki gardłowe są powiększone, żywoczerwone, często oblepione białym nalotem. Niekiedy występuje również ropna angina, kiedy to łuki podniebienne stają się żywoczerwone, przekrwione. Kolejnym, ważnym objawem jest powiększenie szyjnych węzłów chłonnych, które stają się „ruchliwe” (można wyczuć ich „ruch” pod wpływem ucisku dłonią).  Następnie, na skórze pojawia się charakterystyczna drobnoplamista, czerwona wysypka. Wysypka pojawia się przede wszystkim w miejscach fizjologicznych zagięć ciała (łokcie, pod kolanami),  oraz w miejscach o zwiększonej ciepłocie- plecy, pośladki.  Skóra na policzkach staje się zaczerwieniona. Po około 3 dniach pojawiają się kolejne objawy- grubopłatowe łuszczenie się skóry na dłoniach i stopach.

Leczenie

Standardowo, do leczenia płonicy stosuje się penicylinę lub jej pochodną- fenoksymetylopenicylinę.  Jako alternatywę do leczenia penicyliną, stosuje się również cefalosporyny.

Możliwe powikłania

Powikłania szkarlatyny dzielone są na wczesne oraz późne. Do wczesnych powikłań zalicza się ropne zapalenie węzłów chłonnych,  często towarzyszą mu powstające przetoki. Częstym powikłaniem jest zapalenie ucha środkowego oraz zapalenia kłębuszkowe nerek. Powikłaniem późnym bywa tzw. Gorączka reumatyczna, prowadząca do wad serca

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Gerd Herold: Medycyna wewnętrzna. Repetytorium dla studentów medycyny i lekarzy. Warszawa: PZWL, 2006. ISBN 8320033802.

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze