Zaloguj
Reklama

Rozszczep podniebienia u dziecka – metody leczenia, przyczyny

Badanie niemowląt
Fot. Panthermedia
Badanie niemowląt
(0)

Rozszczep podniebienia pojawia się na bardzo wczesnym etapie życia płodowego dziecka. Rozszczep może współtowarzyszyć innym schorzeniom. ale i może występować samodzielnie. Co wpływa na pojawienie się rozszczepu podniebienia? Jak można leczyć je leczyć?

Reklama

Spis treści:

 1. Przyczyny wystąpienia rozszczepu podniebienia
 2. Objawy rozszczepu podniebienia
 3. Rodzaje rozszczepu podniebienia
 4. Leczenie rozszczepu podniebienia

Rozszczep twarzoczaszki występuje u 600 do 1000 żywo urodzonych dzieci (zestawienie obejmuje wszystkie możliwe rodzaje rozszczepu, uwzględniając rozszczep wargi, podniebienia itd.). Najczęściej występuje u Azjatów i Indian (1 przypadek na 500 urodzeń), a najrzadziej w populacji afrykańskiej (1 przypadek na 2500 żywych urodzeń). W Europie występuje z częstotliością 1 na 1000 żywych urodzeń.

Przyczyny wystąpienia rozszczepu podniebienia

Przyczyną pojawienia się rozszczepu podniebienia jest zazwyczaj wada genetyczna. Na skutek nieprawidłowego funkcjonowania genu/genów (głównie w obrębie genu FGFR1 i TGF-beta) dochodzi do niezrośnięcia się prawej i lewej części podniebienia.

Niestety, nieznane są dokładne uwarunkowania powodujące wystąpienie choroby. Jasne są jednak czynniki zewnętrzne, które mają wpływ na ciężarną, a tym samym na rozwijające się dziecko. Wśród nich wymienia się m.in. alkoholizm czy uzależnienie od tytoniu i narkotyków. Inną z przyczyn może być niedożywienie. Mowa tu przede wszystkim o drakońskich dietach, które mimo ciąży bywają stosowane przez kobiety. Ważną rolę w pojawieniu się rozszczepu podniebienia przypisuje się niedoborom witamin, mikroelementów, a przede wszystkim kwasu foliowego, który, jak wiadomo, odpowiada za prawidłowy rozwój cewy nerwowej.

Dodatkowymi czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia rozszczepu podniebienia u dziecka są choroby, jakie przechodzi ciężarna, zwłaszcza ospa bywa bardzo niebezpieczna dla rozwoju dziecka. Innymi czynnikami jest oddziaływanie niektórych leków i problemy z krwawieniami wewnątrzmacicznymi. 

Rozszczep podniebienia u dzieci, fot. panthermedia

Objawy rozszczepu podniebienia

To, że dziecko ma rozszczep podniebienia, nie musi być wizualnie uwidocznione na twarzy dziecka. Chorobie nie zawsze towarzyszy bowiem uwidaczniający się rozszczep wargi. Objawy rozszczepienia podniebienia są widoczne w jamie ustnej. Pojawienie się ww. wady rozwojowej powoduje problemy z odżywianiem, trudności w ssaniu, wpływa na zaburzenia mowy i artykulacji.

Rodzaje rozszczepu podniebienia

Rozszczep może dotyczyć nie tylko podniebienia, ale też dotykać również warg lub warg i podniebienia jednocześnie. Ze względu na rodzaje rozszczep możemy podzielić na:

 • rozszczep podniebienia miękkiego i języczka,
 • rozszczep podniebienia miękkiego i twardego (częściowy bądź całkowity),
 • rozszczep podniebienia miękkiego, twardego wraz z rozszczepem wargi i wyrostka zębodołowego (jednostronny lub obustronny),
 • ozszczep wargi i wyrostka zębodołowego,
 • rozszczep wargi.

Leczenie rozszczepu podniebienia

Leczenie oparte jest na przeprowadzeniu zabiegu operacyjnego. W zależności od zaawansowania wady zespół lekarzy może zdecydować o przeprowadzeniu kilku operacji. Zabiegi wykonywane są zazwyczaj pomiędzy 18. a 24. miesiącem życia dziecka. Pamiętajmy, że dziecko, które borykało się z wymienioną wadą rozwojową, powinno znaleść się pod opieką logopedy. Zaprezentuje on zarówno dziecku, jak i rodzicom prawidłowe ćwiczenia, które przed i po operacji pozwolą na właściwe funkcjonowanie aparatu mowy.

 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • Bilińska M., Osmola K. Rozszczep wargi i podniebienia – czynniki ryzyka, diagnostyka prenatalna i konsekwencje zdrowotne. „Ginekologia Polska” 2015, nr 86, s. 862-866.

  Matthews-Brzozowska T., Cudziło D. Leczenie pacjentów z rozszczepem wargi i podniebienia z towarzyszącym niedorozwojem szczęki – opis przypadkuTreatment of cleft lip and palate patient with maxillary hypoplasia – a case study.
  „Pediatria Polska” 2011, vol. 86, iss. 2, pp. 186-189.

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze