Zaloguj
Reklama

Przyczyny i objawy kaszlu u dzieci

Hospitalizacja dzieci
Fot. Panthermedia
Hospitalizacja dzieci
(0)

Kaszel u dzieci jest bardzo powszechnym i często spotykanym zjawiskiem. Najczęściej spotykany jest w okresie jesienno- zimowym bądź przy nagłych wahaniach temperatury.

Reklama

Bardzo często kaszlowi towarzyszy katar, chrypka oraz podwyższona temperatura. Świadczy to z całą pewnością o początku infekcji o podłożu wirusowym bądź bakteryjnym, która rozwija się u dziecka. Przyczyn kaszlu jest bardzo wiele, podobnie jak i sposobów jego leczenia. Uporczywy, duszący kaszel utrudnia dziecku zasypianie, pobieranie pokarmów a także oddychanie. Warto zatem zgłosić się do specjalisty i zastosować dostępne środki na kaszel. Kluczową rolę odgrywa także odpowiednie dostosowanie pomieszczenia, w którym przebywa chore dziecko.
 
Przyczyny i objawy kaszlu u dzieci

Kaszel może być suchy, mokry (wilgotny) bądź szczekający. W zależności od rodzaju kaszlu, włączane jest odpowiednie leczenie. Nie powinniśmy sami podawać leków bez konsultacji z pediatrą, a już na pewno tych przeznaczonych dla osób starszych (lekarstwo zawsze musi być dostosowane do potrzeb, stanu dziecka oraz jego wieku). Przyczyn kaszlu bywa wiele, od podrażnienia śluzówki górnych dróg oddechowych po alergię, stany zapalne czy zmiany w dolnych drogach oddechowych.

Jeśli kaszel trwa zbyt długo, a co ważne nasila się a nie słabnie, towarzyszą mu inne niepokojące objawy (problemy z oddychaniem, wysoka temperatura, duszności, wymioty, nudności)- należy zgłosić się do pediatry. W przypadku bardzo małych dzieci (noworodków oraz niemowlaków) lekarza należy wezwać natychmiast nie czekając aż objawy ustąpią same. W przypadku gdy napad kaszlu pojawi się nagle, niespodziewanie np. podczas zabawy czy jedzenia, może dojść do zakrztuszenia się - trzeba wtedy bardzo szybko zareagować, aby nie doszło do uduszenia. Nie powinno się także zwlekać z wizytą u specjalisty jeśli nasza pociecha zaczyna kaszleć po wysiłku czy po kontakcie z czynnikiem uczulającym (sierść zwierząt, kurz, środki chemiczne i inne).


fot. panthermedia

W aptekach znajduje się duża ilość różnego rodzaju syropów, lizaków oraz żelek, które stosowane są przeciwko kaszlowi. Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie, któregokolwiek z tych leków warto dowiedzieć się co jest bezpośrednią przyczyną kaszlu u dziecka. Nie powinno się zatem podawać tych leków bez postawienia diagnozy. Bardzo ważną kwestią jest także właściwe przystosowanie miejsca, w którym przebywa kaszlące dziecko. Nie powinno w nim być za gorąco, konieczne jest także nawilżanie powietrza.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze