Zaloguj
Reklama

Problemy z wagą w dzieciństwie – przyczyny i konsekwencje

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Dziewczynka jedząca słodycze
Fot. Shutterstock
Dziewczynka jedząca słodycze
(5)

Łatwo zauważyć, że coraz więcej dzieci ma problemy z wagą. Niestety, istnieje duże ryzyko, że jeśli już w młodym wieku pojawiają się tego typu problemy, to będą one też istnieć w wieku dorosłym. Co gorsza, wiąże się to z wieloma negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Reklama

Otyłość u dzieci może powodować problem z budowaniem więzi z rówieśnikami. Wiele takich dzieci spotyka się z obrazami, agresją i wykluczeniem z grupy. W wieku wczesnoszkolnym samoocena związana jest z kontaktami z innymi dziećmi. U niektórych mogą rozwinąć się choroby nietypowe dla tego wieku – cukrzyca i nadciśnienie. Często w związku z próbami odchudzania pojawiają się problemy z prawidłowym odżywianiem – niewłaściwe diety oraz okresowe zaburzenia odżywiania.

Niekiedy nadwagę u dzieci można częściowo wytłumaczyć dziedzicznością. Sposób w jaki organizm zarządza energią jest zróżnicowany osobniczo. Jedzenie dużej ilości produktów bogatych w cukry i tłuszcze sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Należy unikać dań typu fast-food, dużej ilości słodyczy oraz słodkich, gazowanych napojów. Niezdrowe napoje warto zastąpić wodą mineralną lub świeżo wyciskanymi sokami z owoców.

Nawyki żywieniowe w znacznym stopniu wpływają na wagę dzieci. W żadnym wypadku nie można pozwolić dzieciom nie jeść śniadania. Warto zwrócić uwagę na to jakie porcje jedzenia podaje się swojemu potomstwu. Nawet zdrowa kuchnia w zbyt dużej ilości może tuczyć. Posiłki powinny być podawane w miarę regularnie. Między posiłkami dziecko nie powinno podjadać słonych, tłustych albo słodkich przekąsek.
 fot. pantherstock


Duże znaczenie ma też styl życia dziecka. Jeśli dziecko przeważnie wybiera oglądanie telewizji bądź granie w gry komputerowe zamiast aktywnej zabawy, to ryzyko otyłości jest znacznie większe. Dodatkowo w takich sytuacjach łatwo jest podjadać. Ważne jest żeby zachęcać dzieci i organizować im aktywne formy spędzania czasu.

Dziecko nie zawsze jest świadome zasad racjonalnego odżywiania, dlatego szczególnie ważna jest rola rodziców. Powinni oni pomóc dziecku prowadzić zdrowy tryb życia. Dodatkowo należy pamiętać, że dzieci mają tendencję do naśladowania zachowań dorosłych – jeśli sami źle się odżywiamy i spędzamy czas przed telewizorem lub komputerem, dziecko powieli ten schemat.
 

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze