Zaloguj
Reklama

Ostra biegunka u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie

Autorzy: Prof. Hanna Szajewska, Klinika Gastroenterologii i Żywienia Dzieci AM w Warszawie; Dr med. Jacek Mrukowicz, Przewodniczący Sekcji ds. Ostrej Biegunki Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatolog
Ostra biegunka u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie
Fot. medforum
(4)

Ostra biegunka jest problemem, z którym styka się niemal każdy rodzic. Artykuł znanych ekspertów w tej dziedzinie omawia przyczyny i objawy biegunek oraz współczesne zasady leczenia ostrej biegunki u dziecka.

Reklama

Biegunką nazywamy znamienne zwiększenie się liczby wypróżnień w porównaniu do poprzedniego okresu i/lub zmianę konsystencji stolca na płynną lub półpłynną. Biegunka jest stanem, z którym styka się niemal każdy rodzic małego dziecka. Pomimo swojej częstości i "pospolitości" biegunka jest potencjalnie niebezpiecznym stanem chorobowym, grożącym odwodnieniem i licznymi powikłaniami metabolicznymi.

Wiele kontrowersji budzą zalecenia lecznicze i dietetyczne w ostrej biegunce u dziecka. Nawet w fachowych publikacjach można spotkać zasadniczo odmienne zalecenia odnośnie diety i stosowania różnych leków, mających leczyć biegunkę u dziecka.

W praktyce nadal nadużywa się nawadniania dożylnego, częste jest nieuzasadnione stosowanie różnych specjalnych diet (bezmleczna, bezlaktozowa, marchwiowa itp.) oraz leków. Artykuł ekspertów w dziedzinie ostrych biegunek u dzieci przedstawia wiarygodne naukowo i najbardziej aktualne zalecenia dotyczące sposobu postępowania u dziecka z ostrą biegunką.

Podkreślono znaczenie nawadniania doustnego. Omówiono wskazania i przeciwwskazania do stosowania specjalnych diet i leków. Przedstawiono także objawy odwodnienia i najważniejsze przyczyny biegunek u dzieci.

Artykuł napisany w sposób bardzo przejrzysty, wartościowy dla lekarzy i studentów, ale zrozumiały także dla osób nie związanych z medycyną, a zainteresowanych tematem. Dostępny w pełnej, oryginalnej wersji jako plik pdf do pobrania.

Pobierz plik "Ostra biegunka" (format pdf - 83 kb)

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze