Ostra biegunka u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie

Ostra biegunka jest problemem, z którym styka się niemal każdy rodzic. Artykuł znanych ekspertów w tej dziedzinie omawia przyczyny i objawy biegunek oraz współczesne zasady leczenia ostrej biegunki u dziecka.
Biegunką nazywamy znamienne zwiększenie się liczby wypróżnień w porównaniu do poprzedniego okresu i/lub zmianę konsystencji stolca na płynną lub półpłynną. Biegunka jest stanem, z którym styka się niemal każdy rodzic małego dziecka. Pomimo swojej częstości i "pospolitości" biegunka jest potencjalnie niebezpiecznym stanem chorobowym, grożącym odwodnieniem i licznymi powikłaniami metabolicznymi.
Wiele kontrowersji budzą zalecenia lecznicze i dietetyczne w ostrej biegunce u dziecka. Nawet w fachowych publikacjach można spotkać zasadniczo odmienne zalecenia odnośnie diety i stosowania różnych leków, mających leczyć biegunkę u dziecka.
W praktyce nadal nadużywa się nawadniania dożylnego, częste jest nieuzasadnione stosowanie różnych specjalnych diet (bezmleczna, bezlaktozowa, marchwiowa itp.) oraz leków. Artykuł ekspertów w dziedzinie ostrych biegunek u dzieci przedstawia wiarygodne naukowo i najbardziej aktualne zalecenia dotyczące sposobu postępowania u dziecka z ostrą biegunką.
Podkreślono znaczenie nawadniania doustnego. Omówiono wskazania i przeciwwskazania do stosowania specjalnych diet i leków. Przedstawiono także objawy odwodnienia i najważniejsze przyczyny biegunek u dzieci.
Artykuł napisany w sposób bardzo przejrzysty, wartościowy dla lekarzy i studentów, ale zrozumiały także dla osób nie związanych z medycyną, a zainteresowanych tematem. Dostępny w pełnej, oryginalnej wersji jako plik pdf do pobrania.
Pobierz plik "Ostra biegunka" (format pdf - 83 kb)
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- NUTRICIA Polska - Zagadnienia żywieniowe w pediatrii